VD Peter Larsson kan klart och tydligt se sin spegelbild i lacken, när Emil Lovén visar hur resultatet av en rekond skall se ut. Arkivfoto: Hans Andersson

Storsatsande bilvårdare bjuder in allmänheten till invigning – och grillat

För ett år sedan började bygget av ”nya” Lindesbergs Bilskadecenter. Med en budget på 12 miljoner kronor skulle företaget inte bara få en modern, miljöanpassad anläggning utan också få möjlighet att utöka företagets tjänster. Nu har man kommit i hamn.
– Nu kan vi exempelvis också ta hand om husbilar och husvagnar, vilket det är ganska få företag som kan hantera på grund av storleken på arbetsobjektet, förklarar VD Peter Larsson.

Annons

Utbyggnaden av företaget inleddes för år sedan, när grunden till den nya tvätthallen lades i direkt anslutning till den befintliga fastigheten. Sedan sommarens slut har anläggningen varit i bruk och tvätthallen är anpassad till stenhårda miljökrav, vilket innebär att det vatten som används under arbetet inte lämnar anläggningen förrän det är drickbart igen, påpekade VD Peter Larsson när LindeNytt träffade honom vid byggstarten i fjol.

Ett år har gått sedan dess och den nya anläggningen har nu varit i bruk i ett par månader. Företaget är idag certifierat att utföra fler tjänster än tidigare och har även utökat personalstyrkan med två man. Företaget har nu 21 anställda som tillsammans hanterar mellan 150-200 arbetsobjekt per månad.
– Nu kan vi exempelvis också ta hand om husbilar och husvagnar, vilket det är ganska få företag som kan hantera på grund av storleken på arbetsobjektet och det är väldigt uppskattat av försäkringsbolagen som nu har oss att hänvisa till, förklarar VD Peter Larsson.
Peter berättar att man nu även tar sig an lite mer ”finlir” på skadefronten jämfört med de plåt- och plastskador som företaget grundar sin verksamhet på tillsammans med lackeringen.
– Nu kan vi även laga skinnklädsel på säten och interiör, säger han.

Att mycket har hänt hos bilvårdsfirman på industriområdet i Lindesberg, är något man gärna visar upp för allmänheten. Därför kommer hela personalstyrkan infinna sig på arbetet nu på lördag när en officiell invigning sker under festliga former mellan kl. 10-14.
– Ja, vi vill ju gärna visa vad vi kan göra här i vår nya anläggning. Alla är välkomna. Personalen kommer att vara på plats och det är helt OK att gå fram och prata med dem och ställa frågor. Dessutom bjuder vi på grillat, ler Peter Larsson.

Publicerad 19 oktober 2016 klockan 10:34

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mahsum ”Mass” Altun och hans gäng blickar framåt. Foto: Camilla Lagerman

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.

23 oktober 2026 klockan 13:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Emma och Nicklas Backström blåser liv i den gamla macken i Fellingsbro. Foto: Privat

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.

22 oktober 2026 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av...

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till fö...

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.

8 oktober 2026 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. - Att ...
2 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
23 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
22 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen ...
6 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter "betydande kostnadsutmaningar” för ...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-30

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-23

2026-06-09

2026-05-28

2026-05-26

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-10-25 13:55