För ett år sedan började bygget av ”nya” Lindesbergs Bilskadecenter. Med en budget på 12 miljoner kronor skulle företaget inte bara få en modern, miljöanpassad anläggning utan också få möjlighet att utöka företagets tjänster. Nu har man kommit i hamn.
– Nu kan vi exempelvis också ta hand om husbilar och husvagnar, vilket det är ganska få företag som kan hantera på grund av storleken på arbetsobjektet, förklarar VD Peter Larsson.
Utbyggnaden av företaget inleddes för år sedan, när grunden till den nya tvätthallen lades i direkt anslutning till den befintliga fastigheten. Sedan sommarens slut har anläggningen varit i bruk och tvätthallen är anpassad till stenhårda miljökrav, vilket innebär att det vatten som används under arbetet inte lämnar anläggningen förrän det är drickbart igen, påpekade VD Peter Larsson när LindeNytt träffade honom vid byggstarten i fjol.
Ett år har gått sedan dess och den nya anläggningen har nu varit i bruk i ett par månader. Företaget är idag certifierat att utföra fler tjänster än tidigare och har även utökat personalstyrkan med två man. Företaget har nu 21 anställda som tillsammans hanterar mellan 150-200 arbetsobjekt per månad.
– Nu kan vi exempelvis också ta hand om husbilar och husvagnar, vilket det är ganska få företag som kan hantera på grund av storleken på arbetsobjektet och det är väldigt uppskattat av försäkringsbolagen som nu har oss att hänvisa till, förklarar VD Peter Larsson.
Peter berättar att man nu även tar sig an lite mer ”finlir” på skadefronten jämfört med de plåt- och plastskador som företaget grundar sin verksamhet på tillsammans med lackeringen.
– Nu kan vi även laga skinnklädsel på säten och interiör, säger han.
Att mycket har hänt hos bilvårdsfirman på industriområdet i Lindesberg, är något man gärna visar upp för allmänheten. Därför kommer hela personalstyrkan infinna sig på arbetet nu på lördag när en officiell invigning sker under festliga former mellan kl. 10-14.
– Ja, vi vill ju gärna visa vad vi kan göra här i vår nya anläggning. Alla är välkomna. Personalen kommer att vara på plats och det är helt OK att gå fram och prata med dem och ställa frågor. Dessutom bjuder vi på grillat, ler Peter Larsson.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.