För ett år sedan började bygget av ”nya” Lindesbergs Bilskadecenter. Med en budget på 12 miljoner kronor skulle företaget inte bara få en modern, miljöanpassad anläggning utan också få möjlighet att utöka företagets tjänster. Nu har man kommit i hamn.
– Nu kan vi exempelvis också ta hand om husbilar och husvagnar, vilket det är ganska få företag som kan hantera på grund av storleken på arbetsobjektet, förklarar VD Peter Larsson.
Utbyggnaden av företaget inleddes för år sedan, när grunden till den nya tvätthallen lades i direkt anslutning till den befintliga fastigheten. Sedan sommarens slut har anläggningen varit i bruk och tvätthallen är anpassad till stenhårda miljökrav, vilket innebär att det vatten som används under arbetet inte lämnar anläggningen förrän det är drickbart igen, påpekade VD Peter Larsson när LindeNytt träffade honom vid byggstarten i fjol.
Ett år har gått sedan dess och den nya anläggningen har nu varit i bruk i ett par månader. Företaget är idag certifierat att utföra fler tjänster än tidigare och har även utökat personalstyrkan med två man. Företaget har nu 21 anställda som tillsammans hanterar mellan 150-200 arbetsobjekt per månad.
– Nu kan vi exempelvis också ta hand om husbilar och husvagnar, vilket det är ganska få företag som kan hantera på grund av storleken på arbetsobjektet och det är väldigt uppskattat av försäkringsbolagen som nu har oss att hänvisa till, förklarar VD Peter Larsson.
Peter berättar att man nu även tar sig an lite mer ”finlir” på skadefronten jämfört med de plåt- och plastskador som företaget grundar sin verksamhet på tillsammans med lackeringen.
– Nu kan vi även laga skinnklädsel på säten och interiör, säger han.
Att mycket har hänt hos bilvårdsfirman på industriområdet i Lindesberg, är något man gärna visar upp för allmänheten. Därför kommer hela personalstyrkan infinna sig på arbetet nu på lördag när en officiell invigning sker under festliga former mellan kl. 10-14.
– Ja, vi vill ju gärna visa vad vi kan göra här i vår nya anläggning. Alla är välkomna. Personalen kommer att vara på plats och det är helt OK att gå fram och prata med dem och ställa frågor. Dessutom bjuder vi på grillat, ler Peter Larsson.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.