Med en vecka kvar till seriestart visar Lindlöven upp riktig målform. Fredagens avslutande träningsmatch mot Fagersta rann som väntat iväg och Löven vann med 7-1, i vad som var lagets sista test innan premiärmötet med Tranås.
Tanken var att Lindlöven skulle avslutat sitt träningsspelande med att möta Enköping. Motståndet drog sig dock ur och istället var det HockeyTvåan-gänget Fagersta som gästade Lindehov på fredagskvällen, en match som Lindlöven dominerade från start till slut. Laget hade inga större problem med att städa av motståndet och segrade med 7-1, bland annat sedan kapten Niklas Lihagen noterat två mål. Men trots stora siffror var spelet inte det bästa.
– När vi möter lag från lägre divisioner behöver vi sätta tempot, hålla uppe det och göra det som vi är bra på. Av någon anledning är det tyvärr lätt att man istället sjunker ner i tempo och tar för lång tid på sig, förklarar Lindlövens tränare Jens Brändström.
– Man tar inte de snabba besluten och det blir lite hafsig hockey. Jag hade hoppats att vi skulle göra det bättre, samtidigt är det inte konstigt att det blir så här ibland. Jag tycker dessutom att Fagersta bjuder upp på riktigt bra motstånd.
Brändström: ”Försäsongen har gått successivt framåt”
Allt som allt är tränaren ändå nöjd med det sista test som Lindlöven avverkade. Något som återigen stod ut positivt var lagets målvaktsspel, där Isak Mantler vaktade stolparna. Bergslagsgänget sätter nu punkt för sin försäsong och laddar istället om för seriestart.
HockeyEttan Västra inleds nästa helg, då Löven på lördagen tar emot topptippade Tranås i ett häftigt möte. Med sig dit tar laget en stark försäsong med fem vinster på sju spelade matcher.
– Jag tycker att det är ganska bra. Gårdagens match är väl inget som jag drar några växlar av, vi behövde mest ett genrep och en match eftersom Enköping dragit sig ur. Försäsongen har annars gått successivt framåt och blivit allt bättre, precis som det ska vara, konstaterar Jens Brändström.
Matchfakta Lindlöven-Fagersta:
Resultat: 7-1
Mål Lindlöven: Niklas Lihagen 2, Daniel Nilsson, Valter Lederud, Linus Lundberg, Erik Broman, Jakob Marshall Olsson
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.