Med en vecka kvar till seriestart visar Lindlöven upp riktig målform. Fredagens avslutande träningsmatch mot Fagersta rann som väntat iväg och Löven vann med 7-1, i vad som var lagets sista test innan premiärmötet med Tranås.
Tanken var att Lindlöven skulle avslutat sitt träningsspelande med att möta Enköping. Motståndet drog sig dock ur och istället var det HockeyTvåan-gänget Fagersta som gästade Lindehov på fredagskvällen, en match som Lindlöven dominerade från start till slut. Laget hade inga större problem med att städa av motståndet och segrade med 7-1, bland annat sedan kapten Niklas Lihagen noterat två mål. Men trots stora siffror var spelet inte det bästa.
– När vi möter lag från lägre divisioner behöver vi sätta tempot, hålla uppe det och göra det som vi är bra på. Av någon anledning är det tyvärr lätt att man istället sjunker ner i tempo och tar för lång tid på sig, förklarar Lindlövens tränare Jens Brändström.
– Man tar inte de snabba besluten och det blir lite hafsig hockey. Jag hade hoppats att vi skulle göra det bättre, samtidigt är det inte konstigt att det blir så här ibland. Jag tycker dessutom att Fagersta bjuder upp på riktigt bra motstånd.
Brändström: ”Försäsongen har gått successivt framåt”
Allt som allt är tränaren ändå nöjd med det sista test som Lindlöven avverkade. Något som återigen stod ut positivt var lagets målvaktsspel, där Isak Mantler vaktade stolparna. Bergslagsgänget sätter nu punkt för sin försäsong och laddar istället om för seriestart.
HockeyEttan Västra inleds nästa helg, då Löven på lördagen tar emot topptippade Tranås i ett häftigt möte. Med sig dit tar laget en stark försäsong med fem vinster på sju spelade matcher.
– Jag tycker att det är ganska bra. Gårdagens match är väl inget som jag drar några växlar av, vi behövde mest ett genrep och en match eftersom Enköping dragit sig ur. Försäsongen har annars gått successivt framåt och blivit allt bättre, precis som det ska vara, konstaterar Jens Brändström.
Matchfakta Lindlöven-Fagersta:
Resultat: 7-1
Mål Lindlöven: Niklas Lihagen 2, Daniel Nilsson, Valter Lederud, Linus Lundberg, Erik Broman, Jakob Marshall Olsson
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.