Med en vecka kvar till seriestart visar Lindlöven upp riktig målform. Fredagens avslutande träningsmatch mot Fagersta rann som väntat iväg och Löven vann med 7-1, i vad som var lagets sista test innan premiärmötet med Tranås.
Tanken var att Lindlöven skulle avslutat sitt träningsspelande med att möta Enköping. Motståndet drog sig dock ur och istället var det HockeyTvåan-gänget Fagersta som gästade Lindehov på fredagskvällen, en match som Lindlöven dominerade från start till slut. Laget hade inga större problem med att städa av motståndet och segrade med 7-1, bland annat sedan kapten Niklas Lihagen noterat två mål. Men trots stora siffror var spelet inte det bästa.
– När vi möter lag från lägre divisioner behöver vi sätta tempot, hålla uppe det och göra det som vi är bra på. Av någon anledning är det tyvärr lätt att man istället sjunker ner i tempo och tar för lång tid på sig, förklarar Lindlövens tränare Jens Brändström.
– Man tar inte de snabba besluten och det blir lite hafsig hockey. Jag hade hoppats att vi skulle göra det bättre, samtidigt är det inte konstigt att det blir så här ibland. Jag tycker dessutom att Fagersta bjuder upp på riktigt bra motstånd.
Brändström: ”Försäsongen har gått successivt framåt”
Allt som allt är tränaren ändå nöjd med det sista test som Lindlöven avverkade. Något som återigen stod ut positivt var lagets målvaktsspel, där Isak Mantler vaktade stolparna. Bergslagsgänget sätter nu punkt för sin försäsong och laddar istället om för seriestart.
HockeyEttan Västra inleds nästa helg, då Löven på lördagen tar emot topptippade Tranås i ett häftigt möte. Med sig dit tar laget en stark försäsong med fem vinster på sju spelade matcher.
– Jag tycker att det är ganska bra. Gårdagens match är väl inget som jag drar några växlar av, vi behövde mest ett genrep och en match eftersom Enköping dragit sig ur. Försäsongen har annars gått successivt framåt och blivit allt bättre, precis som det ska vara, konstaterar Jens Brändström.
Matchfakta Lindlöven-Fagersta:
Resultat: 7-1
Mål Lindlöven: Niklas Lihagen 2, Daniel Nilsson, Valter Lederud, Linus Lundberg, Erik Broman, Jakob Marshall Olsson
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.