Nationaldagen rivstartade med Lindesjöloppet i en återuppstartad stöpning av arrangörerna Storådalens SK och IFK Lindesberg. I solsken och högsommarvärme gjorde ett 100-tal löpare den klassiska rundan runt Lindesjön. Först i mål på herrsidan var Wedevågs IF:s Habtom Tesfamichael, samtidigt som Annika Larsson lade vantarna på segern i damklassen.
Under 90-talet gjorde sig Lindesjön känd som en uppskattad tävlingsled. Många lopp hölls runt sjön, som med sin idylliska miljö lockade gott om löpare. Men sedan dess har det varit ont om tävlingar, fram tills denna dag.
Tidigare under våren stod det klart att Storådalens SK och IFK Lindesberg fått grönt ljus för att gemensamt arrangera Lindesjöloppet. På nationaldagen var det så dags för loppet att åter få se dagens ljus, nu i en ny stöpning. Totalt fanns fyra klasser med på programmet, i form av tävling dam och herr samt motion dam och herr.
Arrangörerna kände på förhand viss oro kring deltagarantalet. LindeNytt skrev så sent som förra måndagen en artikel där Storådalens Arne Evertsson uppmanade alla som visat sitt intresse genom åren att nu genomföra loppet.
Planerar för en fortsättning nästa år
Det verkade ha gett effekt, för på måndagen stod hela 104 löpare uppskrivna till loppet. Klockan 11.00 drog startfältet iväg och turen gick österut sett från Arenan. Banan utgjordes av nio kilometer, där merparten var koncentrerad till leden runt Lindesjön men även andra partier fanns med.
I en något krävande hetta kämpade sig löparna igenom tävlingen och med dryga 31 minuter på klockan passerade Habtom Tesfamichael från Wedevågs IF mållinjen som segrare i herrklassen. Först i mål hos damerna var Annika Larsson, som sprang för Örebro AIK:s räkning. Under dagen har arrangörerna lagt in samtliga resultat och dessa återfinns i sin helhet på PE Timing.
Vid sidan av de aktiva löparna följde även ett stort publikuppbåd tävlingen. Från arrangörshåll är man väldigt nöjda med debuten av Lindesjöloppet, som nu planeras för att fortsätta vara en del av Lindesbergs nationaldagsfirande. Alla löpare och motionärer kan därmed lägga in den sjätte juni i schemat även för 2017.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.