Nationaldagen rivstartade med Lindesjöloppet i en återuppstartad stöpning av arrangörerna Storådalens SK och IFK Lindesberg. I solsken och högsommarvärme gjorde ett 100-tal löpare den klassiska rundan runt Lindesjön. Först i mål på herrsidan var Wedevågs IF:s Habtom Tesfamichael, samtidigt som Annika Larsson lade vantarna på segern i damklassen.
Under 90-talet gjorde sig Lindesjön känd som en uppskattad tävlingsled. Många lopp hölls runt sjön, som med sin idylliska miljö lockade gott om löpare. Men sedan dess har det varit ont om tävlingar, fram tills denna dag.
Tidigare under våren stod det klart att Storådalens SK och IFK Lindesberg fått grönt ljus för att gemensamt arrangera Lindesjöloppet. På nationaldagen var det så dags för loppet att åter få se dagens ljus, nu i en ny stöpning. Totalt fanns fyra klasser med på programmet, i form av tävling dam och herr samt motion dam och herr.
Arrangörerna kände på förhand viss oro kring deltagarantalet. LindeNytt skrev så sent som förra måndagen en artikel där Storådalens Arne Evertsson uppmanade alla som visat sitt intresse genom åren att nu genomföra loppet.
Planerar för en fortsättning nästa år
Det verkade ha gett effekt, för på måndagen stod hela 104 löpare uppskrivna till loppet. Klockan 11.00 drog startfältet iväg och turen gick österut sett från Arenan. Banan utgjordes av nio kilometer, där merparten var koncentrerad till leden runt Lindesjön men även andra partier fanns med.
I en något krävande hetta kämpade sig löparna igenom tävlingen och med dryga 31 minuter på klockan passerade Habtom Tesfamichael från Wedevågs IF mållinjen som segrare i herrklassen. Först i mål hos damerna var Annika Larsson, som sprang för Örebro AIK:s räkning. Under dagen har arrangörerna lagt in samtliga resultat och dessa återfinns i sin helhet på PE Timing.
Vid sidan av de aktiva löparna följde även ett stort publikuppbåd tävlingen. Från arrangörshåll är man väldigt nöjda med debuten av Lindesjöloppet, som nu planeras för att fortsätta vara en del av Lindesbergs nationaldagsfirande. Alla löpare och motionärer kan därmed lägga in den sjätte juni i schemat även för 2017.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.