Det var Hylte/Halmstad som vann den första semifinalen. En semifinal som bjöd på total dramatik och hela fem set. Efter att ha tappat det första setet vände Lindesberg Volley och man var endast tre bollar från seger. Då tog sig Hylte tillbaka, vände och kopplade ledningen om matchserien.
Idag drog semifinalerna igång i volleybollen SM-slutspel. För Lindesberg Volley vankades bortamöte med Hylte/Halmstad, i den första av eventuellt fem matcher lagen emellan. Linde pressade den suveräne grundserievinnaren ordentligt redan från start. Men i slutändan var det ändå hemmalaget som vann det första setet via 25-23.
Därifrån reste sig dock Linde. Med ett enormt lagspel och stor beslutsamhet tog man hem både det andra (19-25) och tredje (20-25) setet och vips hade laget vänt. I det fjärde setet fortsatte man sedan att störa Hylte. Något som var mycket nära att räcka hela vägen till en sensationell bortaseger.
Men i ledning med 22-18 tappade Linde sju raka bollar. Det resulterade i att laget inte orkade resa sig och sedan fick se Hylte vinna det femte och avgörande setet. I och med det fick laget vända hem med underläge 0-1 i matcher i semifinalen.
– Det var jäkligt bra volleyboll! Hade vi spelat lite skarpare i viktiga lägen hade vi tagit det. Vi var förberedda på att det skulle bli en hård semifinalserie. De har förlorat två matcher på hela säsongen, så det är inga dåliga motståndare, tänker Johan Isacsson efter den första semifinalen.
Lagen hade före dagens match mötts två gånger tidigare under säsongen. Både gångerna hade Linde stått upp förhållandevis bra, men utan att få utdelning för det. Dagens två vunna set var därför en vändpunkt, då de bevisade att laget absolut kan mäta sig med Hylte.
– Det är ju så klart psykologiskt jätteviktigt. Sen hade vi en bra chans att ta första set också, menar Isacsson och berömmer sitt lag.
– Jag är stolt över mitt lag. De gör en bra och kvalitativ match, så det är viktigt. Tjejerna ger aldrig upp heller och det är jag mycket stolt över.
Hela laget stod för en storartad arbetsinsats. Tränaren väljer att lyfta fram Therese Granlund, liberon som höll ihop servespelet väldigt bra. Spelet var överlag imponerande och bådar gott inför fortsättningen av matchserien.
För redan på onsdag är det dags för semifinal nummer två. Med tanke på det täta spelschemat berättar Isacsson att laget får träningsledigt imorgon. Istället sparar man på krafterna och laddar upp batterierna för onsdagen. Då är spelplanen Lindesberg Arena, en plats där slutspelspulsen varit stor så här långt.
– Det ska bli jättekul. Jag hoppas att det kommer mycket folk. Det ska bli spännande och vi ser verkligen fram emot drabbningen nu på onsdag, avslutar Isacsson.
Matchfakta Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-2 (25-23, 19-25, 20-25, 25-22, 15-10)
Publik: 77
Semifinalserien: 1-0 i matcher
Övriga semifinaler:
Svedala-Engelholm 3-0 (1-0 i matcher)
Efter mycket högtidsfirande i slutet av december, så fortsatte hockeys Division 2-serie under fredagskvällen efter drygt tre veckor ledighet. För Guldsmedshytte SK så blev det ingen mjuk start av det nya året, då tabellettan IFK Arboga blev årets första motstånd i Råsshallen. Ett tufft motstånd som gick vinnande ur striden efter en snabbspelad match.
– De är lite mer resoluta, säger Sam Perstedt.
Det såg länge ut som en promenadseger för LIF Lindesberg. Snabb som handbollen är så blev det istället en rejäl hemmaförlust där hemmalaget gick från en femmålsledning i halvtid till en fyramålsförlust. Förlusten är tung för LIF Lindesberg som nu har både Täby och Uppsala hack i häl inom den jämna tabellen.
– Vi tror att matchen är klar och att det ska gå för lätt, säger Joakim Bååk.
Nästa år firar Ervalla SK 90 år som idrottsförening. Detta tjuvfiras redan i mellandagarna när 28 futsallag, varav flera landslagsspelare, gästar Lindesberg Arena för vad som blir ”länets största futsalcup”. Lördagen den 28:e december kommer futsalmatcherna att avlösa varandra i arenan mellan klockan 10 till 21 för en lång men häftig dag innan nyårsafton.
– Det vankas publikfest kort och gott i mellandagarna, skriver Ervalla SK i ett pressmeddelande.
Under lördagen av gjordes årets lag-SM i judo, som i år gick av stapeln i Kungsbacka sporthall. Frövi judo, som har en imponerande segersvit på damsidan, gick in som klara favoriter. För åttonde året i rad blev damlaget svenska mästare, medan herrarna fick med sig ett välförtjänt brons.
Söndagen den 6 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för tredje året, i ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och LindeNytt. Syftet med cupen var att hedra och hylla lagets bortgångne vän Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 7 500 kronor till Barncancerfonden, som under tisdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Att cupen heter Benjamins Minne tycker jag är så fint, att man har kvar den kopplingen till varför man startade det här, för då kommer det att leva vidare. Det är väldigt fint, jag blir rörd, säger Matti.
Det var blandade känslor hos Linde Volley som både hämtat en bortaseger och en hemmaförlust under de senaste veckorna. På lördagen kom en ny chans till revansch när en av seriens yngsta lag, RIG Falköping, gästade arenan. Gästerna började med att ta åt sig och var snabba att vinna det första setet. Därefter hade man inte mycket att göra, där hemmatruppen Linde Volley repade sig med tre raka setsegrar.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de ska söka in till. För skolan var årets mässa kanske viktigare än någonsin, efter ett år med hot om nedläggningar och besparingar.
Den nionde omgången är spelad, vilket innebär att den första halvan av HockeyEttans grundserie är avklarad innan fortsättningsserierna tar över. Lindlöven är ett av lagen som har haft en bra vecka på isen, där man verkligen har blandat motståndet. Under onsdagen lyckades man att plocka tre poäng från tabellettan Borås, medan man till helgen tog en bortaseger mot Borlänge. Båda matcherna gjordes utan insläppta mål.