Igår var han nominerad till priset som årets manlige idrottsman, tack vare de stora steg han tagit och etablerat sig i LIF:s representationslag. Idag blev det klart att 19-årige stortalangen Jesper Jakobsson blir kvar i LIF Lindesberg. Den vänsterhänte högernian har skrivit under ett avtal som löper över 1+1 år.
– Jesper tog stora kliv framåt under den gångna säsongen. Det ska bli kul att följa hans utveckling i LIF-tröjan, säger klubbchefen Anders Sjöberg.
Med Oskar Erixon långtidsskadad fick Jesper Jakobsson ta ett stort ansvar på högerkanten. Totalt stod Jesper för 32 mål under sin debutsäsong.
– Dessutom var han väldigt viktig i försvarsarbetet där han gjorde stora framsteg, säger Sjöberg.
När det gäller läget i övrigt så för LIF Lindesberg fortsatta diskussioner med Guif-lånet Sebastian Hammar om en fortsättning i föreningen. I övrigt kommer truppen i första hand att utökas med juniorer från de egna leden.
– När det gäller Sebastian så är vi i princip överens. Det som måste lösas är ett arbete vid sidan av handbollen, säger Anders Sjöberg.
Fakta: Jesper Jakobsson
Ålder: 19.
Familj: Flickvännen Mimmi. Brodern Pontus spelar fotboll i superettan med Degerfors IF.
Yrke: Studerande. Läser sista året på Lindeskolans byggprogram.
Moderklubb: Kilsbergen.
Position: Högernio/högersex.
LIF Lindesberg har nu tolv kontrakterade spelare inför säsongen 2013/14: Johan Persson, Sébastien Ehnevid, Oskar Erixon, Fatlum Ahmeti, Bashkim Gashi, Ricky Nordahl, Jacob Nelson, Erik Persson, Richard Eriksson, Petter Lidstedt, Gustaf Ekström och Jesper Jakobsson.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.