Lindlöven var tillbaka i spel efter uppehållet och spelade direkt hem en ny tung seger. André Astley Rydberg avgjorde toppmötet med Borlänge – en match som Löven i vanlig ordning vann från straffpunkten.
HockeyEttan Västras andra seriehalva började på bästa vis för Lindlöven, som ställdes mot Borlänge i omstarten efter uppehållet. Johan ”Böna” Persson gav tidigt Löven ledningen i powerplay, men gästerna kvitterade kort därefter och i mittperioden exploderade matchen. Borlänge gick upp till 1-2, Löven vände tillbaka, gästerna utjämnade och Markus Magnusson fixade ny hemmaledning.
Det betydde 4-3 inför slutperioden, där Dalalaget på nytt replikerade och ordnade ett straffavgörande. André Astley Rydberg blev slutligen segerskytt och Lindlöven kunde kvittera ut ännu en tvåpoängare. Av tolv spelade matcher har hela fem gått till straffar, med Löven som vinnare fyra gånger.
– Straffar är svårt att träna på. Det är mer tillfälligheter. Det gäller mest att ha lite målskyttar i laget, som pallar med att hänga dit den när det krävs, förklarar Johan ”Böna” Persson.
Kaptenen: ”Viktigt att ha två poäng här”
Lindlövens energiske lagkapten var alltså den som öppnade målskyttet på söndagen. Bergslagsgängets 5-4-vinst över Borlänge innebär att laget är tabelltrea, med samma poäng som serieledande VIK. Avståndet ner till AllEttanstrecket är fortsatt stort och ”Böna” är mycket nöjd över att ha vunnit toppmötet.
– Borlänge är ett bra gäng. Det var viktigt att ha två poäng här, det är i de här matcherna som det är extra viktigt. Inte nog med att vi vinner, Borlänge tappar poäng på samma gång.
Matchfakta Lindlöven-Borlänge:
Resultat: 5-4 e.str (1-1, 3-2, 0-1, 0-0, 1-0)
Publik: 465
Skott: 39-21
Mål Lindlöven: 1-0 Johan Persson (Lalander), 2-2 Filip Bergmark (Astley Rydberg, Lalander), 3-2 Filip Ullgren (Nilsson, Rooth), Markus Magnusson (Olsson, Tano), 5-4 André Astley Rydberg
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.