Om Lindesberg Volleys sportchef Roger Larsson beger sig till stranden så är det inte för att sitta under ett parasoll och lata sig, istället tar Roger med sig värvarportmonnän och hittar ett nyförvärv till laget. Lindesbergs senaste tillskott till truppen är nämligen en beachvolleyspelande 21-årig tjej från Södertälje som heter Sara Hellgren.
Sara är ytterligare en i raden av de fem tjejer som var
här på en tryout tidigare i maj, som Roger Larsson nu skrivit kontrakt med.
Tillsammans med de tre Norsjötjejerna har nu fyra av fem kontrakt med
Lindesberg för kommande säsong.
– Sara är en duktig mottagare och försvarare som precis
spelat U23-VM i beachvolley och kom på en sjuttonde plats, att bara ta sig in
i huvudtävlingen är en prestation, säger Roger Larsson.
Sara har gått på beachvolleyboll gymnasiet i Södertälje
och har hittills satsat på beachvolley, men Sara är nu redo att ta nästa steg
i utvecklingen och planen är att hon ska spela libero i Bergslagsgänget.
– Vi tror väldigt mycket på Sara när hon nu vill satsa på
konventionell volleyboll för att se hur bra spelare som hon kan bli. Hon
ser även satsningen som ett komplement som kommer göra henne till en bättre
beachvolleyspelare.
När Kaisa Wallin nu har avslutat sin karriär och Sofie
Lundberg även funderar på att lägga knäskydden på hyllan så ser vägen till speltid lite lättare ut.
Kvar finns Therese Granlund som fått stå tillbaka bakom Kaisa, men som säkert
också är väldigt sugen på speltid.
– Vi får jättetuff konkurrens på liberopositionen vilket
vi tycker är bra. Nu är det upp till Therese och Sara att visa vem som ska få spela, fastslår Roger.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.