Projektet Strandskolan har gått mycket fortare än man hade räknat med. Det innebär att projektet med största sannolikhet inte behöver delas upp i etapper som tidigare var planen för byggherren Lindesbergsbostäder, Libo.-BMB har varit väldigt effektiva i ärendet och det här innebär att de flygelbyggnader som vi planerat bygga till vid ett senare tillfälle, faktiskt kan byggas i direkt anslutning till ombyggnaden av Strandskolan, förklarar Roger Sixtensson på Libo.
Som vi tidigare berättat kommer Lindesbergsbostäder bygga om Strandskolan till ett flerfamiljshus med totalt 11 nyproducerade lägenheter i varierad storlek. Då kunde vi även berätta att man hade framtida planer om att fullfölja visionen om två flyglar som tillbyggnad till fastigheten. Ett projekt som då såg ut att ligga flera år fram i tiden.
Tack vare ett snabbt arbete från BMB ligger man dock i fas att sjösätta byggprojektet i sin helhet istället, dvs att såväl ombyggnad av Strandskolan som tillbyggnad av flyglar sker samtidigt. På Libo är man väldigt glada att få möjlighet att genomföra ombyggnad och tillbyggnad samtidigt eftersom det även torde innebära en viss kostnadslättnad.
-Det här bör nog vara av ännu större intresse för entreprenörerna än om vi bara hade haft en ombyggnad av Strandskolan. Med andra ord räknar vi med att anbuden blir fler och därmed kanske något lägre än om vi hade kört projektet i etapper, förklarar Roger Sixtensson.
Flygelbyggnaderna ger tillsammans totalt 18 lägenheter. Med anledning av översvämningsrisken i området, kommer man inte kunna bygga ett traditionellt bottenplan. Man måste helt enkelt upp lite ovan jord för att vara på det torra vid händelse av stora vattenflöden.
-Sjön är dock även en tillgång och naturligtvis har vi idéer på att de som bor i Strandskolan eller flyglarna skall ha möjlighet till exempelvis en badbrygga eller liknande. Det är detaljer som kommer arbetas fram senare, säger Sixtensson.
Upphandlingen kommer att gå ut direkt efter semestern, uppger han. Även om man talar om en totalentreprenad, kommer man lägga sig i vissa detaljer som är viktiga för byggherren. Till exempel vill man gärna se att Strandskolan blir färdig för inflyttning först.
-Det är vårt önskemål. Dels handlar det om att frigöra nya bostäder i lagom takt för att inte villamarknaden skall påverkas negativt, avslutar Sixtensson.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Dinosaurier, minioner och en amerikansk president trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Missade du när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva karnevalstämningen som fyllde Lindesbergs gator och torg.
Innan studenten skriver samtliga avgångselever på fordonsprogrammet i hela Sverige ett kunskapsprov, inom den inriktningen man valt att studera. När årets resultat presenterades visade det sig att Lindeskolan inte bara placerade sig på topplistan, eleven Kevin Söder blev även länets bästa kille.
– Vi är naturligtvis jättestolta över Kevin, det är vi ju över alla våra elever, men det är ju roligt att Lindeskolan ligger i topp, säger läraren Per-Anton Olsson.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs församlingshem delades två stipendier ut till glada mottagare. Syskonen Linus och Tova Friman tilldelades årets kulturstipendium för sin målmedvetenhet och kärlek till sitt hantverk. Årets föreningsledarstipendium gick till Ingegerd Karlsson för hennes engagemang som ledare i Lindesbergs AGF.
På tisdagen var det dags för den högt efterlängtade Upplevelsevandringen för Brotorpsskolans elever. En lekfull och mångårig tradition som syftar till att göra en rolig upplevelse innan skolavslutningen, samtidigt som man enligt olika teman stimulerar barnens sinnen. LindeNytt blev inbjudna av klass 4B att följa med på dagens äventyr.
Han ligger bakom de spektakulära björnmaskerna som bars av bandet Teddybears, mumintrollens masker från SVT:s julkalender och marionettdockorna i Ingmar Bergmans film Fanny och Alexander. I årets stora utställning på Frövifors Pappersbruksmuseum får besökare kliva in i ingen mindre än dockmakaren Arne Högsanders fantasifulla värld. De som besöker vernissagen lördagen den 14 juni får dessutom möjlighet att träffa Arne Högsander själv, då han är på plats för att inviga utställningen.
– Det blir en fantastisk utställning, och det känns verkligen som en ära att få visa upp hans verk hos oss, säger Mikael Tiderman, museichef på Frövifors Pappersbruksmuseum.
Gångtunneln vid Resecentrum i centrala Lindesberg kommer att vara avstängd från och med fredag 13 juni fram till månadsslutet. Detta meddelar Lindesbergs kommun i ett utskick på måndagen.
Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen under onsdagen. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.