Det var rejält kylslaget men otroligt vackert när Lindesberg Golfklubbs nybyggda stugby invigdes under pompa och ståt. Det var som sig bör både trumpetfanfar, ett gult och blått band klipptes och det hölls tal.
En rejäl satsning av en klubb på 800 medlemmar att uppföra fem stycken stugor med två lägenheter på 40 kvadratmeter vardera. Fullt utrustade, flexibel möblering och hög bekvämlighetsnivå för att passa gästen med högt ställda krav.
– Golfgästen kommer per automatik eftersom vi har bra rykte och en fin bana. Det vi kanske tappat lite är de som vill bo över, där ställs krav på golfnära boende, man vill ha nära till första ”tee” och hög bekvämlighet, berättar Stefan Leskinen, vice ordförande i golfklubbens styrelse.
– Det fina i projektet är att vi har topprustade lägenheter för åretruntboende. Ett alternativ är kopplingen till Lindesberg Arena, att kunna erbjuda boende vid arrangemang. Även företagare som ligger ute på jobb kan hyra in sig här till ett relativt bra pris, vi har öppnat upp för alla, säger Stefan.

Man tänker sig att boende vid en golfbana är väldigt fokuserad på sommarhalvåret, men klubben har även planer för vintergästen, skidåkning.
– Kommer bara snön så har vi en egen snöskoter och drar upp skidspår. Vi har ett skidsällskap i föreningen och för två år sen när det var mycket snö hade vi nog fler gäster här på vintern än sommaren. Vi har fått förfrågningar från skidklubbar söderifrån som är intresserade att komma hit på läger över någon helg.
Ett stort projekt är klart och jag är imponerad över både hur fina lägenheterna är och hur snabbt man har rott i land projektet.
– Det här projektet har legat i bakgrunden i många år men blev sjösatt under förra året med planering, budgetering och presenterat för medlemmarna. Det var viktigt att ha stöd i den breda medlemsbasen för ett sånt här beslut, det är ju medlemmarnas stugby, avslutar Leskinen.
Stugbyn på nätet
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.