WSK Lindesberg har haft det svårt mot topplagen denna säsong. Men på lördagen fick man det äntligen att lossna, då man satte grus i Wadköping IBK:s maskineri. Ett stabilt WSK kunde fira in tre poäng efter att ha besegrat tabelltrean med 9-4.
– Ja, det var riktigt skönt! Det var en stor uppryckning mot hur det har varit i några matcher här på slutet, säger Stefan Klack efter triumfen.
Det var ett fokuserat WSK Lindesberg som klev ut till hemmamötet med tabelltrean. Med ett kontrollerat spel fick man bra grepp om Wadköping. När sedan Jacob Nyström och Marcus Lundström gjorde två mål inom loppet av en halvminut hade WSK skaffat sig en 2-0-ledning.
Wadköping reducerade visserligen lagom före paus, men i mittperioden gick allt WSK:s väg. Hemmalaget gick på bara sju minuter upp till 6-1, bland annat via två mål av Andreas Johansson. Det resultatet stod sig perioden ut och man hade därmed ett stort övertag inför upplösningen.
Särskilt spännande behövde det heller aldrig bli i slutperioden. Wadköping smällde visserligen in tre reduceringar, men samtliga efterföljdes av ett WSK-mål. Hemmalaget behöll den trygga ledningen och tog hem segern via slutsiffrorna 9-4.
Visat att man kan mäta sig med topplagen
– I det stora hela spelar vi väldigt bra. Ibland kommer vi in i stunder där lagen byter chanser och då blir det lite virrigt. Men vi försöker att spela säkert och det är kul att se, summerar Klack prestationen.
WSK har under säsongens gång haft problem med de absoluta topplagen. När dessa backat hem har man inte haft något motmedel, något som lett till idel förluster. Klack menar att lördagens triumf är ett bevis på att WSK kan mäta sig med seriens bästa.
– Ja det tycker jag att vi visar idag när allt stämmer. Nu backade inte Wadköping hem så extremt mycket, så det blev inte riktigt det här uppställda spelet. Men vi spelar väldigt noggrant genom hela matchen.
Bland de som tränaren hyllar extra mycket återfinns kedjan med Pontus Hellsing, Filip Livén och William Svensson. Mest lovord delar Klack ut till WSK-målvakten Mattias Tormod.
– Han var riktigt stabil i målet. Idag underlättar vi också för honom när vi inte slår bort en massa bollar.
Matchfakta WSK Lindesberg-Wadköping IBK:
Resultat: 9-4 (2-1, 4-0, 3-3)
Mål WSK: 1-0 Jacob Nyström (Carlsson), 2-0 Marcus Lundström (Livén), 3-1 Andreas Johansson (Arvidsson), 4-1 Pontus Hellsing (Svensson), 5-1 Jacob Nyström (Carlsson), 6-1 Andreas Johansson (Livén), 7-2 Jacob Nyström (Johansson), 8-3 Adam Lihagen, 9-4 Andreas Kinell (Hellsing)
Tabellen från Örebro Innebandyförbund:

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.