På fredag får Lindesberg ytterligare ett tillskott i matutbudet. Då öppnar Subway. Ahmad el Heich är både spänd och förväntansfull. – Vi ville öppna redan i höstas men nu är det äntligen dags, säger han.
För den som otåligt sneglat mot Subway-hörnan och undrat när de egentligen kommer att öppna är svaret alltså: fredagen den 25 januari.
– Det är egentligen inte den smartaste dagen att öppna på men nu när vi äntligen fått allt klart vill vi köra igång. Jag hoppas för personalens skull att det blir ett lagom stort tryck samtidigt som jag givetvis vill att många ska komma, säger Ahmad el Heich.
Bygglov för skyltar, varor som inte kommit, brandskydd och kontakt med myndigheter. Vägen har varit snårig men nu återstår i princip bara några lister som ska betsas. 26 sittplatser har det blivit och öppettiderna kommer att vara 8-22 på vardagar och 10-22 på lördagar och söndagar.
– Subway gör succé världen över vart de än öppnar. Det ger mig en viss press. Representanter för huvudkontoret i Sverige har varit här och inspekterat och kommer också att vara med på fredag. Jag har deras koncept och förväntningar att följa och leva upp till, förklarar Ahmad el Heich.
Fredag, lönehelg och stort intresse tycks bädda för mycket att göra.
– Vi ska faktiskt tjuvstarta lite redan på torsdagen för att ge personalen en chans att prova på i skarpt läge, men jag vill inte säga när. Det blir bara ett par timmar för att låta personalen värma upp inför den riktiga öppningen på fredag, säger Ahmad el Heich.
Nu kanske du inte hinner med att beställa mat själv på fredag, men vad är din favorit på menyn?
– Det är steak & cheese.
Hemsida www.subway.se/
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.