På fredag får Lindesberg ytterligare ett tillskott i matutbudet. Då öppnar Subway. Ahmad el Heich är både spänd och förväntansfull. – Vi ville öppna redan i höstas men nu är det äntligen dags, säger han.
För den som otåligt sneglat mot Subway-hörnan och undrat när de egentligen kommer att öppna är svaret alltså: fredagen den 25 januari.
– Det är egentligen inte den smartaste dagen att öppna på men nu när vi äntligen fått allt klart vill vi köra igång. Jag hoppas för personalens skull att det blir ett lagom stort tryck samtidigt som jag givetvis vill att många ska komma, säger Ahmad el Heich.
Bygglov för skyltar, varor som inte kommit, brandskydd och kontakt med myndigheter. Vägen har varit snårig men nu återstår i princip bara några lister som ska betsas. 26 sittplatser har det blivit och öppettiderna kommer att vara 8-22 på vardagar och 10-22 på lördagar och söndagar.
– Subway gör succé världen över vart de än öppnar. Det ger mig en viss press. Representanter för huvudkontoret i Sverige har varit här och inspekterat och kommer också att vara med på fredag. Jag har deras koncept och förväntningar att följa och leva upp till, förklarar Ahmad el Heich.
Fredag, lönehelg och stort intresse tycks bädda för mycket att göra.
– Vi ska faktiskt tjuvstarta lite redan på torsdagen för att ge personalen en chans att prova på i skarpt läge, men jag vill inte säga när. Det blir bara ett par timmar för att låta personalen värma upp inför den riktiga öppningen på fredag, säger Ahmad el Heich.
Nu kanske du inte hinner med att beställa mat själv på fredag, men vad är din favorit på menyn?
– Det är steak & cheese.
Hemsida www.subway.se/
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.