DM för Mellansvenska Handbollförbundet fick en härlig slutpunkt för arrangerande LIF Lindesberg. Detta när föreningens F97-tjejer vann sin final övertygande mot Malmslätt med 16-6.
Totalt avgjordes 60 matcher under helgen vilket innebär
att DM är LIF Lindesbergs största arrangemang någonsin. Matcherna spelade
huvudsakligen i Lindesberg Arena, men under lördagen användes även
Stadsskogsskolans idrottshall.
– Vi i LIF är nöjda med arrangemanget och hoppas att DM
kan bli ett återkommande arrangemang i Lindesberg, säger klubbchefen Anders
Sjöberg.
Finalresultat
F97 Final: LIF Lindesberg-Malmslätt 16-6 (6-3)
LIF: Joline Jakobsson 5, Linnea Björkman 4,
Felicia Gunnarsson 3, Moa Gehrman 2, Moa Pettersson, Nina Droudi.
Malmslätt: Emma Ahlenbäck 3, Erica Eklind 2, Emma
Holm Eriksson.
F99 Final: Malmslätt-ÖSK 15-12 (10-6)
Malmslätt: Alma Ekberg 8, Filippa Hagäng 3,
Johanna Adolfsson, Olivia Uhre, Amanda Axelsson, Linda Kardell.
ÖSK: Mathilda Hjort 6, Filippa Söderholm 2, Mi Borg
2, Alice Sandberg, Ronja Lundell.
P97 Final: Eskil-ÖSK 9-16 (5-9)
Eskil: Jesper Godin 2, Alexander Lundgren 2,
Andreas Karlsson 2, Daniel Blomgren 2, Alexander Sjöberg.
ÖSK: Carl Carlsson 4, Gustaf Söderman 3, Markus
Tholf 2, Filip Söder 2, Fredrik Persson, Emrik Svensson, Arvid Pettersson, Joel
Rehn, Erik Haslinger.
P99 Final: RP-VästeråsIrsta 17-16 (9-11)
RP: Jonathan Sandberg 4, David Gabrielsson 3,
Pontus Agvall 2, Gustav Agejörn 2, Daniel Blesin 2, Fredrik Fagerdahl 2, Martin
Castenfall 2.
VästeråsIrsta: Theodor Wallgren 5, William Merborn
5, Felix Larsson 3, Mathias Hellsing 2, Hampus Niklasson.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.