LIF Lindesbergs fina seriestart håller i sig. På lördagen tog laget två nya poäng, när nykomlingen Country besegrades med 26-22 på bortaplan. LIF har nu vunnit samtliga sina tre matcher i Allsvenskan.
LIF Lindesberg fortsätter att skörda framgångar i handbollens Allsvenska. På lördagen tog laget sin tredje raka seger i säsongsuppakten, sedan nykomlingen Country slagits tillbaka på bortplan. LIF fick dock inte någon av sina bättre starter och man var även i underläge med 3-0 i matchupptakten.
Den tunga starten grundade sig delvis i de tre utvisningar som LIF ådrog sig under de första tio minuterna. Men de brandgula arbetade sig metodiskt tillbaka, hämtade upp underläget och tog även ledningen. I halvtid var LIF i ledning med 10-13, efter en återigen stor defensiv insats.
– Jag tycker att vi spelar jättebra i försvaret. Den stora skillnaden är att det inte märks när vi byter spelare. Utan det känns som att Herman kan byta runt rätt friskt och ändå märks det inte. Försvaret håller i alla lägen, vi känner oss ganska trygga i det, förklarar Sébastien Ehnevid.
LIF-målvakten höll sina nätmaskor väl fredade även i den andra halvleken. Där kunde LIF kontrollera sin ledning. Country kom aldrig närmare än tre mål och när matchen gick in i sitt slutskede skiljde det sex mål mellan lagen. LIF vann till slut med 26-22, bland annat efter fem mål av Joakim Bååk.
”Vi har en harmoni i truppen”
Segern var lagets tredje i rad och man står därmed på maximala sex poäng. Gemensamt för de tre matcherna är att LIF vunnit med en inte alltför övertygande marginal, men att man sällan varit i underläge. Sébastien Ehnevid talar om en trygghet inom laget, något som var avgörande i vinsten över Country.
– Vi är framförallt ödmjuka inför uppgiften. Det är aldrig lätt att möta nykomlingar så här i början. De vill mycket, det är mycket folk i hallen och vi kommer inte riktigt in i matchen som vi vill. Men vi har ett lugn och en tro i laget som vi kanske inte haft tidigare säsonger, berömmer ”Sebban” som är nöjd med säsongsinledningen.
– Jag tycker att vi har en bra mix av unga och äldre, vi har en harmoni truppen nu. Sen tror jag att det är viktigt att fortsätta utvecklas och inte stagnera. Vi ska vara ödmjuka och jobba hårt hela säsongen.
Säsongen fortsätter för LIF:s del nästa lördag. Då kommer Önnered på besök till Arenan, ett lag som hittills gått tungt med endast en seger. Som, i alla fall tillfällig, serieledare blickar ”Sebban” fram mot den kommande uppgiften.
– De låg i Elitserien förra året och är ett kompetent handbollslag. Jag tror att de kommer att vara ett topplag när serien summeras, så det blir en toppmatch mot Önnered.
Matchfakta Country-LIF Lindesberg:
Resultat: 22-26 (10-13)
Publik: 610
Mål LIF: Joakim Bååk 5, Jacob Nelson 5, Fatlum Ahmeti 4, Oskar Erixon 2, Bashkim Gashi 2, Gustaf Ekström 2, Albin Järlstam 2, Sebastian Hammar, Freddy Lindblad, Karlo Seric, Jesper Nilsson
Övriga resultat från Allsvenskan:
Önnered-Vinslöv 20-21
IFK Ystad-Alstermo 24-29
Tyresö-Rimbo 37-23
Tabellen från Svensk Handboll:

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.