Hösten blir kallare, kvällarna mörkare och fotbollsserierna avslutas en efter en. Samma gäller för vår lokala kvartett. I årets fyra sista krönikör summerar jag säsongen som gått och näst på tur står Fellingsbro GoIF.
Resultaten:
Femma i tabellen
17 poäng, 5 vinster, 2 oavgjorda, 7 förluster, 31-38 i målskillnad
Topp 3 målskyttar:
1) Armend Miftari – 7 mål
2) Konaté Cheick, Martin Christiansen, Mikael Åhl – 5 mål
3) Daniel Alderholm, Pontus Hultén – 4 mål
Största seger:
5-1 vs Axberg (H)
Största förlust:
6-2 vs Ervalla (B)
Främsta spelare:
Konaté Cheick – Återvände inför säsongen när många ur den tidigare truppen lämnade. Bidrog med fart, finess och en hel del målskytte till att Fellingsbro tog en femteplats.
Kommentar:
Under vintern uppstod en total spelarflykt från Fellingsbro GoIF. Veteraner slutade, ungtuppar flyttade och spelare i sina bästa år sökte sig vidare mot nya utmaningar. När tränare Victor Huerta summerade transferperioden hade inte mindre än 21 spelare lämnat truppen. Helt osannolika siffror som även fick effekt.
Med ett i princip helt nytt lag var det tillbaka till ritbordet som gällde för FGoIF. Laget som de senaste säsongerna hade röjt fina framgångar, etablerat sig i toppen och även kvalat för uppflyttning. Inför den här säsongen stod man helt plötsligt inför en ny typ av utmaning. Det gällde att få ihop ett slagkraftigt lag med rätt balans på minimal tid.
Med facit i hand är det lätt att säga att Fellingsbro misslyckades med det. Å andra sidan var det aldrig särskilt troligt att det skulle gå att ersätta 21 spelare, flertalet av dem bärande sådana. Säsongen inleddes med en krampaktig uddamålsseger mot nykomlingen GSBK och därefter gick det utför för Fellingsbro.
Sex förluster på vårens åtta sista matcher gjorde att man hamnade i en otrevlig bottenstrid. Nu fanns det visserligen inget reellt hot om nedflyttning, sedan två lag dragit sig ur, men situationen var allt annat än önskvärd. Förklaringen till kraftgången var heller inte svårare än att den nya truppen inte hunnit spela ihop sig. Under slutskedet av juni kunde man dock börja skönja ett bättre spel och när serien startade igen i augusti var det ett nytt Fellingsbro som uppenbarade sig.
Målfester mot både Nora och Axberg varvades med att man tvålade dit ett kvaljagande Hovsta. Spelet stämde på ett annat sätt mot tidigare, med ett flytande anfallsspel och mängder med mål. I de två avslutande matcherna tappade man farten en smula, men hösten var ändå en succé.
Totalt sett slutade säsongen med en femteplats, vilket får ses som godkänt sett till omständigheterna. Nu väntar dock ännu en vinter som riskerar att röra om i laget. Efter fyra år på tränarbänken har Victor Huerta valt att tacka för sig. Vem som tar över rodret i Fellingsbro återstår att se, men den energiske chilenarens skor blir garanterad stora att fylla.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.