Hösten blir kallare, kvällarna mörkare och fotbollsserierna avslutas en efter en. Samma gäller för vår lokala kvartett. I årets fyra sista krönikör summerar jag säsongen som gått och som slutpunkt kommer här Frövi IK.
Resultaten:
Sjua i tabellen
9 vinster, 1 oavgjord, 12 förluster, 47-65 i målskillnad
Topp 3 målskyttar:
1) Andreas Nydén – 11 mål
2) Johannes Halvardsson – 8 mål
3) Christoffer Gustavsson – 5 mål
Största seger:
7-1 vs Hidingsta (H)
Största förlust:
7-0 vs IF Eker (B)
Främsta spelare: Andreas Nydén – Veteranen vred tillbaka klockan och visade sin klass i ytterligare en säsong! Med elva mål och ett stort ansvarstagande på och vid sidan av planen gick han i bräschen för Frövi. Lyckades passera 200-målsspärren, men har meddelat att karriären nu är över.
Kommentar:
Återigen fick Frövi en säsong spolierad av en tung höst. Laget öppnade visserligen våren anskrämligt, med 0-6 i premiären mot Real Örebro och 1-7 i den första hemmamatch som följde. Att påstå att tränare Kalle Frejd var nöjd med den starten vore en ren lögn.
Men Frövi fick ordning på både spel och resultat, med omedelbar verkan dessutom. Segrar mot både Östansjö och Delta samt ett kryss mot starka IF Eker fick laget på rätt köl. Med en efterföljande 7-1-kross mot Hidingsta började Frövi rentav att blanda sig i toppstriden. Allt gott med andra ord?
Nja, tyvärr skulle lagets ojämnhet visa sitt negativa ansikte när man en vecka senare föll med 5-1 mot Askersund. Vårens avslutande matcher avverkade dock Frövi starkt och man parkerade även strax bakom det övre kvalstrecket när serien återupptogs i augusti. För de som mindes tillbaka till fjolåret var situationen oroväckande lik den man hade då. Då raserade Frövi alla sina chanser till kvalspel, genom hemska resultat på höstkanten.
Nu skulle man ha lärt sig av den läxan, men så blev inte fallet. Istället upprepade Frövi förra höstens kräftgång och man inledde med två knappa förluster. Någonstans där gjorde säkert historien sig påmind, för även om man hann med att slå Delta med 5-0 blev det sedan en total kollaps borta mot Eker.
Ett par ytterligare förluster gjorde till och med att situationen började se kritisk ut för Frövi. Laget var aldrig riktigt hotat av nedflyttning, men det nya kontraktet säkrades först i den näst sista omgången. Bakom den förlösande vinsten hemma mot Marieberg låg Andreas ”Nydde” Nydén.
Anfallsesset slog då till med sitt 200:e mål för karriären, ett mål som även skulle visa sig bli hans sista. För i den avslutande omgången fanns ”Nydde” inte med. Hans lagkamrater satte dock punkt för säsongen med tre sköna poäng. Nu får Frövi chansen att ladda om för en ny säsong och en ny jakt på kvalspel, men man gör det utan skyttekungen ”Nydde” på planen och utan tränare Frejd vid sidan av.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.