Hösten blir kallare, kvällarna mörkare och fotbollsserierna avslutas en efter en. Samma gäller för vår lokala kvartett. I årets fyra sista krönikör summerar jag säsongen som gått och som slutpunkt kommer här Frövi IK.
Resultaten:
Sjua i tabellen
9 vinster, 1 oavgjord, 12 förluster, 47-65 i målskillnad
Topp 3 målskyttar:
1) Andreas Nydén – 11 mål
2) Johannes Halvardsson – 8 mål
3) Christoffer Gustavsson – 5 mål
Största seger:
7-1 vs Hidingsta (H)
Största förlust:
7-0 vs IF Eker (B)
Främsta spelare: Andreas Nydén – Veteranen vred tillbaka klockan och visade sin klass i ytterligare en säsong! Med elva mål och ett stort ansvarstagande på och vid sidan av planen gick han i bräschen för Frövi. Lyckades passera 200-målsspärren, men har meddelat att karriären nu är över.
Kommentar:
Återigen fick Frövi en säsong spolierad av en tung höst. Laget öppnade visserligen våren anskrämligt, med 0-6 i premiären mot Real Örebro och 1-7 i den första hemmamatch som följde. Att påstå att tränare Kalle Frejd var nöjd med den starten vore en ren lögn.
Men Frövi fick ordning på både spel och resultat, med omedelbar verkan dessutom. Segrar mot både Östansjö och Delta samt ett kryss mot starka IF Eker fick laget på rätt köl. Med en efterföljande 7-1-kross mot Hidingsta började Frövi rentav att blanda sig i toppstriden. Allt gott med andra ord?
Nja, tyvärr skulle lagets ojämnhet visa sitt negativa ansikte när man en vecka senare föll med 5-1 mot Askersund. Vårens avslutande matcher avverkade dock Frövi starkt och man parkerade även strax bakom det övre kvalstrecket när serien återupptogs i augusti. För de som mindes tillbaka till fjolåret var situationen oroväckande lik den man hade då. Då raserade Frövi alla sina chanser till kvalspel, genom hemska resultat på höstkanten.
Nu skulle man ha lärt sig av den läxan, men så blev inte fallet. Istället upprepade Frövi förra höstens kräftgång och man inledde med två knappa förluster. Någonstans där gjorde säkert historien sig påmind, för även om man hann med att slå Delta med 5-0 blev det sedan en total kollaps borta mot Eker.
Ett par ytterligare förluster gjorde till och med att situationen började se kritisk ut för Frövi. Laget var aldrig riktigt hotat av nedflyttning, men det nya kontraktet säkrades först i den näst sista omgången. Bakom den förlösande vinsten hemma mot Marieberg låg Andreas ”Nydde” Nydén.
Anfallsesset slog då till med sitt 200:e mål för karriären, ett mål som även skulle visa sig bli hans sista. För i den avslutande omgången fanns ”Nydde” inte med. Hans lagkamrater satte dock punkt för säsongen med tre sköna poäng. Nu får Frövi chansen att ladda om för en ny säsong och en ny jakt på kvalspel, men man gör det utan skyttekungen ”Nydde” på planen och utan tränare Frejd vid sidan av.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.