Hösten blir kallare, kvällarna mörkare och fotbollsserierna avslutas en efter en. Samma gäller för vår lokala kvartett. I årets fyra sista krönikör summerar jag säsongen som gått och näste lag till rakning är GSBK.
Resultaten:
Åtta i tabellen
0 vinster, 2 oavgjorda, 12 förluster, 14-51 i målskillnad
Topp 3 målskyttar:
1) Bobby Lindberg Stéen, Hasan Agrali, Isak Strand, Pontus Hast – 2 mål
2) Anton Norberg, Daniel Olsson Fromell, Mathias Olsson, Patrik Storholt, Robin Persson – 1 mål
Största seger:
/
Största förlust:
7-0 vs Nora (B)
Främsta spelare:
Isak Strand och Pontus Hast – De båda kvicka ynglingarna var två som stack ut under säsongens gång. Båda landade på två mål och låg bakom mycket i offensiven.
Kommentar:
Att steget från sjuan till sexan skulle bli stort misstänkte säkerligen GSBK redan i våras. Ledarstaben funderade länge och väl innan man beslutade sig om att acceptera den gratisplats som laget blivit tilldelat. Efter att man svarat ja till spel i division 6 var det sedan bara att hoppa upp på hästen, dra iväg och se hur långt det skulle räcka.
Med facit hand nådde man kanske inte särskilt långt. Två poäng på fjorton spelade matcher är inget starkt facit, men bakom de där siffrorna döljer sig flera knappa förluster. Redan i premiären grinade oturen GSBK i ansiktet när man de sista tjugo minuterna tappade ledning till förlust med 3-2 mot Fellingsbro. Omgången därefter tog laget sedan poäng mot Axberg och seriespelet fick en klart godkänd start.
Men i takt med att resultaten började att gå emot försvann troligen mycket av lagets energi. Klara nederlag mot både Ervalla och Lillkyrka ledde GSBK in i en tung period. Det stora magplasket kom sedan i bortaderbyt mot Nora, en match som slutade hela 7-0 till motståndets räkning.
Våren avslutades dock med ett starkt kryss, där man grejade 1-1 mot Fellingsbro efter kvittering av Hasan Agrali. Under sommaruppehållet samlade sedan GSBK ny kraft. Höstserien bjöd heller inte på några liknande kollapser som den mot Nora, men antalet poäng stannade på två.
När seriespelet nu är över placerar sig GSBK som åtta, sist av samtliga lag. Tack vare de två avhoppen ur serien riskerar man ingen nedflyttning och om klubben vill blir det spel i sexan även nästa år. Ett år som kan bli något av en revansch för hela GSBK. För efter en säsong i sexan har spelarna, ledarna och allt runt omkring laget fått nyttig erfarenhet. Med en hel vinter och försäsong framför sig kan man därför komma väl rustade när serien startar igen framåt vårkanten.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.