Hösten blir kallare, kvällarna mörkare och fotbollsserierna avslutas en efter en. Samma gäller för vår lokala kvartett. I årets fyra sista krönikör summerar jag säsongen som gått och jag börjar med IFK Lindesberg.
Resultaten:
Sexa i tabellen
16 poäng, 4 vinster, 4 oavgjorda, 6 förluster, 23-28 i målskillnad
Topp 3 målskyttar:
1) Paul Amaechi – 7 mål
2) Flamour Ahmeti – 3 mål
3) Farid Ghorbani, Hassan Bahzad Mahmoud, Henrik Lyckholm – 2 mål
Största seger:
4-1 vs Fellingsbro (B)
Största förlust:
6-0 vs Hovsta (B)
Främsta spelare:
Samuel Eze – Nyförvärvet från Fellingsbro har visat sig viktig för hela laget. Är mångsidig och kan spela på flera positioner, med bra fysik och god speluppfattning.
Kommentar:
Precis som fjolåret blev detta en säsong där det gick upp och ner för IFK Lindesberg. Laget öppnade säsongen med ett kryss mot Nora, för att sedan åka på en rejäl käftsmäll borta mot Hovsta. Förklaringen till den svaga starten får man dock söka lite längre bak i tiden för att finna.
Tidigt på året ramlade tränaren Aleksander Lazarevic från sitt hustak och skadade sig allvarligt. Lyckligtvis var det bara foten som tog stryk, men laget blev garanterat skärrade av händelsen. Dessutom ska man inte underskatta betydelsen som Lazarevic frånvaro fick. Tränaren saknades under i princip hela försäsongen och även om ledarstaben ledde träningen i hans frånvaro måste det ha varit en svår situation för hela gruppen.
Nu fick till slut ordning på spelet och ett par matcher in på säsongen började resultaten att vända. Faktum är att IFK avslutade vårsäsongen starkt. Man gick obesegrade genom fyra av de fem sista matcherna och tog även poäng mot överlägsna serieettan Ervalla. Det är man ensamma om att ha lyckats med denna säsong.
Med en uppåtgående form och med Lazarevic sedan länge tillbaka på tränarbänken kändes det som att IFK gick mot en intressant höst. Men redan i omstarten grinade oturen laget i ansiktet. I bortaderbyt med Nora föll IFK med uddamålet på stopptid, efter en omdiskuterad straff. Någonstans där mojnade troligen mycket av lagets tidigare medvind.
Resultaten under hösten har överlag varit svaga, även om IFK blixtrat till emellanåt. Som i samband med hemmasegern över Hovsta, en vinst som följdes upp av uppbrottet mellan klubben och tränare Lazarevic. Ronny Sterzenbach tog över och tillsammans med spelarna bar man fanan högt i de sista matcherna.
Säsongen är nu över och det måste tyvärr konstateras att IFK står kvar på samma fläck som för ett år sedan. Vem som tränar laget nästa säsong är i dagsläget osäkert och det gäller för ledningen att få klarhet i den frågan. Annars riskerar det fina projektet, ungdomssatsningen och siktet på division 5 att rinna ut i sanden. Det vore enligt mig mycket tråkigt.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.