Säsongen har börjat utmärkt för Lindesberg Volley och i hemmapremiären kom nästa framgång. Svedala slogs tillbaka i tre raka set med siffrorna 25-18, 25-11 och 25-23.
– Jag tycker att hela laget hade bra mottag och defence idag. Därmed kom också anfallsspelet igång. Men mottagningen var framförallt väldigt bra, berömmer Emilia Johansson.
Liberon spelade tillsammans med Lindesberg Volley hem tre nya poäng på söndagen. Laget öppnade upp Arenan för första gången den här säsongen, med Svedala som gästande lag. Skåningarna öppnade starkt genom att ta hem de fyra första bollarna, men sedan var det färdiglekt från Lindes sida. Hemmalaget trampade ifrån och kunde trots vissa besvär ta hem det första setet i säker stil.
Ännu klarare blev siffrorna i andra, där lagen visserligen följdes åt upp till ställningen 8-7. Därifrån tappade Linde endast fyra poäng och man mosade Svedala fullständigt med setresultatet 25-11. Kanske gjorde det hemmaspelarna något för självsäkra, för i set tre fick Linde återigen problem och hamnade i underläge med 2-7. Laget lyckades ändå äta sig tillbaka och säkrade segern efter viss dramatik.
– Två väldigt stabila set, det första och andra. Sen hamnade vi i en liten svacka i tredje. Jag tror att vi slappnade av för mycket efter pausen, det kom många egna misstag. Men vi lyckades nypa segern ändå, summerar Emilias Johansson.
Grand Prix är målet just nu
I och med tresetaren mot Svedala har Lindesberg Volley nu öppnat säsongen med tre raka segrar. Laget hade problem i premiären mot Linköping, men har bortsett från det inte släppt ifrån sig ett enda set. Starten lovar gott och med åtta inspelade poäng blandar sig Linde in i toppen – där spelarna även hoppas stanna. Målet är även tydligt.
– Framförallt är det att nå GP efter jul, dit vill vi komma med. Det är vårt mål för tillfället, sen får vi se vad som händer därefter, berättar Emilia.
Närmast fortsätter spelschemat med en tuff vecka innehållandes dubbla matcher. Först ut har Lindesberg Volley bortafight på onsdag. Laget ställs då mot nykomlingen Degerfors, ett häftigt derby som Emilia Johansson verkligen ser fram emot att spela.
– Det blir kul, vi har mött dem i en träningsmatch som vi vann ganska enkelt. De har sina två proffs som vi ska akta oss för och undvika i spelet.
Matchfakta Lindesberg Volley-Svedala:
Resultat: 3-0 (25-18, 25-11, 25-23)
Publik: 183
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.