Det har blivit dags för en högdramatisk upplösning i fortsättningsserien. Lindlöven har två matcher på sig att ta tillräckligt många poäng för att undvika negativt kval. Redan på onsdag kan det vara avgjort.
När Tierp på söndagen enkelt besegrade Hedemora (samma Hedemora som Lindlöven lyckades besegra med ett nödrop i onsdags) med 6-3 i sin hängmatch cementerades ett faktum.
Lindlöven kommer inte kvala mot några ädlare serier den här säsongen.
I och med att Tierp skaffade sig en poängdifferens på sju poäng till närmsta lag (Surahammar) och åtta pinnar till Lindlöven är saken klar. Det blir Tierp som tar playoff-platsen från C-serien och kommer få stöta på någon av storheterna från Allettans toppskikt.
För Lindlöven återstår nu en enda sak. Att se till att säsongen blir kort. Det vill säga ta tillräckligt många poäng i de två sista omgångarna för att hamna i ingenmansland och slippa hamna i ett nervdallrande kval för att säkra sin Hockeyettan-existens till nästa säsong.
Upplösningen kommer bli ofantligt spännande i och med att Surahammar, Lindlöven och Falu IF ligger inom två poängs marginal. Ett av de här gängen kommer att tvingas ner i kvalet.
2. Surahammar +19 31
3. Lindlöven +27 30
——————————
4. Falu IF +14 29
Just nu ligger Lindlöven på rätt sida strecket och den starka målskillnaden talar till lagets fördel, men en titt på de återstående matcherna för de här lagen gör gällande att det kommer sitta grymt hårt åt.
Omgång 14
Lindlöven – Surahammar
Falu IF – Skedvi/Säter
Omgång 15
Tierp – Lindlöven
Surahammar – Falu IF
Linde-krigarna har med tanke på sin tabellplacering allt i egna händer. Två segrar i de återstående matcherna och saken är klar, då kan Falun oavsett hur bra de än presterar inte ta sig förbi.
Men faktum är att Lindlöven kan vara klara för Hockeyettan nästa säsong redan vid en seger på onsdag i och med att Surahammar och Falun möter varandra i den sista omgången. Vid ett sådant scenario kan inte både Sura och Falun ta sig förbi Lindlöven även om de skulle falla i slutomgången med tanke på den starka målskillnaden (alla tre lagen skulle rent teoretiskt kunna stanna på 33 poäng, men då triumferar löven med tanke på målskillnaden).
En seger på onsdag betyder således allt. En förlust däremot och laget kan sitta i ett riktigt prekärt läge inför avslutningen borta mot Tierp.
Nästa gång jag återkommer i de här raderna då vet vi. Då är det klart om Lindlöven kan andas ut, eller om ett skräckfyllt kval står för dörren.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.