Sex raka segrar blev inte sju. LIF Lindesbergs segersvit tog slut i Tumba Idrottshus där laget främst föll på en riktigt svag första halvlek.– Det är surt, vi är för dåliga i första, konstaterade tränaren Herman Arenvang efter 28-31 (12-16) borta mot Caperiotumba.
Lindesberg-tränaren Herman Arenvang varnade för Caperiotumbas annorlunda försvarsmetoder inför mötet i Tumba Idrottshus, ändå gick gästerna rakt i fällan i den första halvleken. LIF Lindesberg hade förtvivlat svårt att låsa upp Tumba-försvaret och en tidig punktmarkering från hemmalaget på gästernas Richard Eriksson visade sig bli väldigt framgångsrik. Lindesberg slarvade och fick inte till något bra anfallsspel alls.
– Vi är inte tillräckligt distinkta i vårt anfallsspel, vi spelar för sakta och för kantigt, suckade Arenvang efter matchen.
Samtidigt lyste även det fina försvarsspelet med sin frånvaro. Målvakten Sébastien Ehnevid gjorde en rad riktigt fina parader i den första halvleken, men hade dålig hjälp av sina utespelare. Allt för ofta fick Caperiotumba göra enkla mål mot ett passivt försvar.
– Vi bjuder dem på lite för många mål tycker jag, vi är överlag lite för passiva i första halvlek konstaterade Arenvang.
Tränaren tog en timeout vid ställningen 7-9 utan någon direkt effekt. Inte förrän laget i halvlekens absoluta slut gick ut i ett 3-2-1-försvar lyckades man stoppa blödningen och få ner effektiviteten på motståndarna. 12-16 i paus var smickrande siffror för Lindesberg.
– Vi får jaga och där är vi inte särskilt bekväma eller tillräckligt bra. I slutet av första spelar vi bättre i försvarsspelet, men även där är vi lite för stressade för vi vill ifatt för fort.
I andra halvlek ryckte gästerna ändå upp sig spelmässigt och fick till en början bättre stopp på hemmalaget. Vid flera tillfällen var man nära att gå ikapp utan att riktigt nå hela vägen fram och inte blev det bättre av att lagets för dagen i särklass piggaste spelare, Sebastian Hammar, fick rött kort efter att ha försökt förhindra en kontring vid ställningen 19-21, drygt 13 minuter in i halvleken.
– Vi tar oss nästan ifatt och under den perioden spelar vi även bra bakåt, försvaret är helt okej i andra, men vi kastar bort några bollar och hade behövt vara lite kyligare i anfallsspelet. Det blir tillslut så att vi måste försöka chansa oss ifatt.
Efter det röda kortet orkade LIF Lindesberg aldrig riktigt kriga sig närmare och vinstsviten fick ett hastigt slut i idrottshuset.
– Tumba är inte så dåliga som vissa velat påstå, de gör en bra match idag och vi gör en mindre bra match, menade Lindesberg-tränaren som ville lyfta fram Fatlum Ahmeti och försvarsarbetet från Ricky Nordahl som ljusglimtarna hos gästerna.
Segersviten sprack i Tumba, nu är det bara att påbörja en ny för Lindesberg.
– Nu ska vi slicka såren och ge Skånela en riktig match på onsdag, avslutade Arenvang.
Matchen CaperioTumba – LIF Lindesberg kan ses i efterhand. Klicka på fliken ”Livesport” i menyraden så kommer du till matchen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.