”Anfall är bästa försvar” är en klyscha som man ofta hör i sportsammanhang och det ligger mycket i det, men då får man i alla fall inte vara för generös när motståndarna kommer till anfall. Det kan då straffa sig, vilket det gjorde för Lindlöven i kväll när man föll med 6-8 hemma mot Borlänge.
– Vi spelar glimrande anfallsspel långa stunder och låter inte Borlänge ens komma ur egen zon, men sen är försvarsspelet bedrövligt och under all kritik, säger en smått upprörd Staffan Tholsson efter matchen. Vi går bort oss flera gånger och bjuder på mål som man inte får göra på den här nivån, speciellt inte mot ett lag som Borlänge som gått som tåget de senaste matcherna och verkligen är en toppkandidat.
Lindlöven hamnar i ett 1-4 underläge, men gör en makalös vändning till 5-4 då halva matchen är spelad. Lyckas då inte i att spela safe och försöka stänga matchen så är det istället Lindlöven som gör misstag och släpper till mål och får jaga igen. Man drar på sig en onödig utvisning som Borlänge gör 5-5 på, släpper sen in ytterligare två efter försvarsslarv. Lindlöven kommer ut i tredje perioden och spelar fortsatt bra framåt, men Borlänge kontrar in ett mål och avgör matchen.
Tyvärr så saknar Löven den kanske stabilaste backen Emil Johansson som blir borta en tid till pga. en infektion i foten. Det är en sån kille som hade behövts idag. Staffan kan ändå hitta en hel del positivt att ta med från matchen. – Vi gör sex mål framåt mot ett så pass bra lag som Borlänge. Vi vänder 1-4 till 5-4 och spelar fantastiskt, säger Staffan.
Bäst i Lindlöven idag var Patrik Larshans och Simon Jelvert. Det är bara att ladda om, ta med sig det positiva till nästa match.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.