Svensk bio med amerikanska influenser – Yankee Theater har öppnat i Frövi

Örebro läns näst största bioduk och det kraftigaste ljudet hittar man i Frövi, där biografen antagit ny skepnad, nytt namn och en hel del amerikanska influenser.

Cecilia och Dean Lindo träffades när de båda studerade vid Örebro universitet, och Dean som var utbytesstudent från USA fick med sig något mer betydelsefullt än ett betyg hem till staterna. Paret bodde sedan under 8 år i North Carolina där Dean fick jobb på universitet. Men i takt med att skolskjutningarna blev fler och fler växte oron hos Cecilia, som då hunnit bli mamma till parets första barn. Droppen kom 2012, då massakern vid Sandy Hook ägde rum, där 28 personer miste livet, varav 20 var barn i 5-6-årsåldern.
– Jag kunde inte leva med oron och ovissheten om mitt barn eller min man skulle komma hem i livet i slutet av dagen, berättar Cecilia.

Numera bor det svensk-amerikanska paret i Frövi, där de blåst liv i den lokala biografen som numera går under namnet Yankee Theater, och planerna för framtiden är många och stora.

– Vi visar nu film fem dagar i veckan, och det är de senaste filmerna såklart, säger Dean med ett skratt och fortsätter:
– Till skillnad från många andra biografer stänger vi inte under sommaren, utan vi har öppet. Hollywood släpper många av sina blockbusters just under sommaren, och vi vet att det är många som vill se dem.

– Sedan finns det ju många som faktiskt semestrar här i Frövi, och eftersom den svenska sommaren inte brukar vara solig varje dag kan man komma hit och titta på film när det regnar, flikar Cecilia in glatt.

– Vi har också rabatterat biljettpris för blåljuspersonal och militärer, de betalar bara 80 kronor oavsett ordinarie pris. Detta är något som är väldigt vanligt i USA, och som jag ville ta med hit, vi måste visa vår uppskattning för de som riskerar sitt liv för oss, berättar Dean.

Förutom de vanliga filmvisningarna har man även barnvagnsbio, seniorbio och dessutom visar man både balett och opera live från Moskva. Inom kort öppnar de också en egen filmklubb som kommer gå under namnet RetroFlix. En filmklubb där man för en månatlig summa får se 4 filmer, nya och klasssiker blandat, och man kommer ockå ha chans att diskutera tillsammans.

– Och skratta tillsammans! säger Daniel Andersson som äger Frövi Folkets Hus där bion huserar.

För många är han nog mest känd som lokalpolitiker och ett av toppnamnen inom Socialdemokraterna, men här han han en helt annan roll, som hyresvärd. Sedan Daniel köpte fastigheten för fem år sedan har flera hört av sig med förfrågningar om att hyra biografen, men inget kändes rätt – förrän nu.

– Det är jätteroligt att Dean och Cecilia har tagit över, det har hänt mycket! Det är också ganska häftigt att Örebro läns näst största bioduk, och länets bästa ljud finns här i Frövi! avslutar Daniel.

Publicerad 30 maj 2018 klockan 10:25

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
10 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All...

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptä...

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-14

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-07

2026-05-07

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-10

2026-04-10

2026-03-25

2026-03-13

2026-03-09

2026-03-09

2026-09-04 00:36