LIF Lindesbergs A-pojkar kan titulera sig som femte bäst i Sverige. På söndagen besegrade man Silwing/Troja med 28-24 i Jönköping. Vinsten satte punkt för USM-finalspelet, som för LIF slutade med en femteplats.
Vägen mot finalspelet har varit lång. Men under helgen har LIF Lindesbergs A-pojkar slutligen fått kämpa om de allra finaste priserna i svensk ungdomshandboll. Platsen för USM-finalspelet var Jönköping och laget åkte dit i fredags eftermiddag för den första matchen.
Där öppnade man gruppspelet mot det på förhand topptippade Sävehof. Och giganten höll vad de lovade. Via slutresultatet 29-9 slog man tillbaka ett LIF som inte alls nådde upp till sin fulla potential och som på lördagen även föll mot Lugi med 24-29.
– Där spelar vi helt okej, men faller lite på våra egna misstag. Vi gör några tekniska misstag, får någon utvisning och då får de greppet om matchen. Det rinner iväg lite mot slutet, säger Robin Doverhagen om Lugi-nederlaget.
A-pojkarnas tränare lyckades dock samla sitt lag. För efter två de inledande förlusterna återstod en gruppspelsbatalj, där en viktig tredjeplats stod på spel. Via en imponerande seger var det LIF som knep den platsen efter 24-19 mot Redbergslid.
”Vi var SM-stegets stora skräll”
Segern över RIK gjorde att LIF kunde avsluta lördagen med två poäng och en tredjeplats i gruppen. Det innebar i sin tur match om 5:e plats på söndagen, där man ställdes mot den andra grupptrean Silwing/Troja. Klockan 11.45 klev A-pojkarna ut för en kamp som länge var jämn. Men ett stabilt LIF var starkast och vann med 28-24, något som gav en femteplats i USM.
– Jag tycker att vi kontrollerar och för matchen. Vi spelar ett jättebra anfalls- och försvarsspel. Det syns också att grabbarna släppt pressen som de känt tidigare, de presterar fantastiskt bra, menar Doverhagen.
– Det var väldigt skönt att få avsluta med två segrar. Kanske även lite för att bevisa för folk att man ska vara i finalsteget.
LIF-tränaren pekar ut målvakten Robert Mjörnander som en viktig kugge i laget. Även utespelarkvartetten Christoffer Thor, Felix Samuelsson, Karl Zetterlund och Axel Rämhed får beröm.
– Sen vill jag även påpeka att resterande grabbar gjort ett enormt jobb. Det har varit en stor laginsats som tagit oss hit, betonar Doverhagen.
Nu är ni femma i Sverige. Hur stor framgång är det för A-pojkarna som lag och LIF som klubb?
– Det är en otrolig framgång. Det är även kul att en liten ort som Lindesberg och en mindre klubb kan chocka handbollseliten genom att ta sig till final. Vi var ju det här SM-stegets stora skräll.
LIF:s resultat från USM-finalen:
Gruppspel:
LIF Lindesberg-Sävehof 9-29
LIF Lindesberg-Lugi 24-29
Redberslid-LIF Lindesberg 19-24
Match om 5:e plats:
Silwing/Troja-LIF Lindesberg 24-28
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.