Lindlöven har landat sin första värvning till nästa säsong – unge forwarden Filip Ullgren. 20-åringen kommer från en poängstark säsong i den amerikanska juniorligan och har skrivit på ett tryoutavtal med Löven.
Filip Ullgren blir det första nya tillskottet in i Lindlövens trupp. Forwarden presenterades tidigare i veckan via Lövens hemsida, kontraktet är skrivet på tryout. Det betyder att 20-åringen får chansen att visa framfötterna på försäsongen och övertyga ledningen om att han är värd att satsa på.
– Vi vill se honom först innan vi bestämmer oss kring någonting. Just eftersom han inte spelat seniorhockey tidigare, förklarar Jussi Salo.
Tränaren är ändå imponerad av Ullgrens framfart den gångna säsongen. Den Vita Hästenfostrade forwarden spelade i den amerikanska juniorligan, WSHL, och stod för 97 poäng på 52 matcher.
– Vi vet exakt vilken spelartyp Filip är. Han är en stark skridskoåkare och stark i sarghörnen, dessutom rightskytt och det är en bra sak. Men han har inte spelat seniorhockey alls och vi vill se honom på isen för att utvärdera om han platsar eller inte.
Startar upp försäsongen med tester på måndag
Med Filip Ullgren in i truppen har Lindlöven sex kontrakterade spelare. Arbetet går vidare från den sportsliga ledningens sida och duon med tränare Salo och sportchef Tomas Östlund förhandlar med många namn. Flera påskrifter ska vara i princip klara, men har inte presenterats ännu.
– Diskussionerna går hela tiden. Vi träffar spelare nästan varje dag och har några nyförvärv på gång, bekräftar Salo som kör igång träningen med spelartruppen redan på måndag kväll.
– Ja, vi börjar försäsongen nästa vecka med styrketester på måndag. Då hoppas jag att vi har stommen på plats. Förhoppningsvis kan vi släppa några namn till i slutet av veckan.
Klara Lindlövenspelare till nästa säsong:
André Astley Rydberg
David Berg
Emil Rooth
Felix Lundqvist
Filip Ullgren NY (tryout)
Max Lalander
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.