Jesper Nilsson var i målform och fick fira sju gånger. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Talangen hjälte när LIF kryssade

Tappad sexmålsledning efter paus och därefter underläge – men LIF Lindesberg löste en stark poäng mot IFK Ystad. Christoffer Thors kvittering sju sekunder från slutet gav 32-32 och ett nytt oavgjort resultat.

Förra helgen hade LIF Lindesberg varit sekunder från säsongens första tvåpoängare, men tvingat nöjt sig med ett kryss. Hemma mot IFK Ystad gick jakten på en vinst vidare, även om det på förhand var gästerna som sågs som klar favorit. Det struntade LIF i och inför publiken i Arenan klev laget ut med en härlig attityd.

Brandgult kopplade tidigt ledningen, mycket tack vare ett stabilt försvar. Med 17 minuter spelat var ställningen 10-8 – då satte LIF in en riktig överväxel. Under resterande första halvlek sprang laget ifrån till allt större siffror och lagom till halvtid skickade Jesper Nilsson in 19-13 i nät.

– Vi hade ett bra flow där. Vi tryckte på bra framåt och stod rätt i försvaret, ”Sebban” tog mycket också. Det blev att hela laget flöt med, analyserar Christoffer Thor den helgjutna första halvleken.

Men sex bollars försprång kan ätas upp snabbt, det blev kantspelaren och hans LIF påminda om efter vilan. Ett pressat IFK Ystad valde direkt till andra halvlek att gå över på sju utespelare i anfallen och det gav effekt. Boll efter boll trillade in i hemmanätet. Med exakt tio minuter spelat var Ystad ikapp målmässigt och skåningarna gick även ifrån till ledning.

Uppförsbacken var där brant för LIF, som bara två minuter från slutet var efter med tre mål. Då svarade brandgult för en enorm comeback. Dagens målkung Oskar Erixon reducerade två gånger om och med matchuret på 59.53 slungade Christoffer Thor in kvitteringsbollen till siffrorna 32-32.

Visade moral: ”Starkt av oss att rädda en poäng”

– Det var jävla nervöst i slutet. Jag fick ett pass i någon upprullning innan, men vågade inte riktigt ta chansen då. När det sen var så lite tid kvar var jag tvungen, det var väl tur att den gick in, säger poängräddaren Thor.

19-åringen hade hunnit med ett mål tidigare i matchen, men det var givetvis kvitteringen i slutsekunderna som blev den stora snackisen. Thor räddade där en poäng åt LIF Lindesberg, som spelade oavgjort för andra matchen i följd. Talangens kyla i den avgörande situationen imponerade på tränare Tobias Pettersson.

– Dels hade han läget innan som han sa att han inte vågade i, sen hade han en chans innan i matchen som han missat. Så hans sista skott innan hade varit en bom. Då är det jäkligt starkt att ta det där läget och sätta dit den i krysset, berömmer Pettersson och ger sin syn på upphämtningen.

– När det går från att vi haft ledningen med sex bollar till att de gått ikapp och förbi innan vi knappt hunnit blinka… Det blir så klart stressigt och frustrerat, vi tappar tålamodet. Men sen är det ju jävligt starkt av oss att komma tillbaka och faktiskt rädda en poäng.

Trots det anser tränaren att känslan är att LIF tappade en poäng, i alla fall sett till den stora ledningen i halvtid. Samtidigt är Pettersson mycket stolt över lagets moral och det oavgjorda resultatet mot förväntade toppmotståndet IFK Ystad. Nästa helg väntar ny hemmamatch i Arenan, där LIF ställs mot jumbon Country. I ryggen kommer Bergslagsgänget då ha en uppåtgående formkurva.

– Absolut, vi börjar få till det mer och mer. Nu måste vi satsa på att försöka ta två pinnar i nästa match. Jag tycker att vi är på gång nu, menar Christoffer Thor.

Matchfakta LIF Lindesberg-IFK Ystad:
Resultat: 32-32 (19-13)
Publik: 364
Mål LIF: Oskar Erixon 10, Jesper Nilsson 7, Fatlum Ahmeti 5, Albin Järlstam 4, Bashkim Gashi 2, Christoffer Thor 2, Fredrik Karlsson, Jesper Jakobsson

Publicerad 8 oktober 2017 klockan 18:35


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.

12 oktober 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom ...
1 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
30 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga ...
30 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert ...
12 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-03-07

2025-03-03

2025-03-03

2025-03-02

2025-10-14 00:07