Talangintervjun: ”Kribbe” vaktar målet i alla lägen

Han är bara 15 år, men spås redan en lysande framtid. Kristian Zetterlund ger allt för sina idrotter, vare sig det är på gräs eller golv som bollen rullar. Möt målvaktstalangen som håller nere siffrorna både inom handboll och fotboll.

Annons

Idrottens yngre förmågor moviteras ofta av sina stora förebilder. Namn som Neymar och Messi inspirerar unga fotbollsspelare, samtidigt som det klassiska svenska landslaget med Staffan Olsson och Ljubomir Vranjes ger handbollsungdomarna näring. Vem som inspirerat Kristian Zetterlund är oklart, men att det är en målvakt är ingen vild gissning. Själv vaktar Kristian målet i såväl fotboll som handboll.

– Jag är väl lite lat från grunden, man slipper springa så mycket när man står i mål, skrattar ”Kribbe” och blir snabbt mer allvarlig.

– Från början när man var liten bytte man runt, så jag spelade ute också. Men jag tyckte att det var roligast att stå i mål och ville gärna göra det.

”Kribbe” inledde sin idrottskarriär väldigt tidigt, och först ut att fånga hans intresse var handbollen. Blott två år gammal började han att fatta tycke för den klibbiga bollen, mycket tack vare hans aktiva pappa. I sexårsåldern tog sedan fotbollen klivet in i Kristians liv och han tog snabbt plats i IFK Lindesbergs mål.

Där har han sedan blivit kvar fram tills i sommar, då flytten gick vidare till Nora-Pershyttan BK. ”Kribbe”, som under våren slog sig in i IFK:s A-lag, fångade NPBK:s intresse och valde att tacka ja till erbjudandet. I division 4-klubben har 15-åringen fått stifta bekantskap med en helt ny miljö.

”Man är dominantare än förut”

– Jag har fått pröva på lite i A-laget och stått några matcher där. Sen har jag spelat i division 6 i B-laget, det har varit kul, berättar ”Kribbe” som sedan flytten till NPBK utvecklat sitt spel.

– Det är mycket fysiskt. Jag känner det själv att om jag går ner och spelar med de i min ålder är man dominantare än förut. Man tål mer smällar, det är en fördel som man har.

Vid sidan av klubblaget får Kristian under vintertid även specialträning i Örebro. Träningen är utformad för målvakter och fokuserar på tekniken. Att 15-årige Kristian är en talang inom fotbollen råder det heller inga tveksamheter kring. I somras togs han ut till elitpojklägret i Halmstad, en upplevelse som han ser tillbaka på med glädje.

Men det är ju inte bara fotbollen som Kristian brinner för. Ett lika stort intresse har han för handbollen, något som till synes kan ställa till problem för en tonåring på väg uppåt i åldrarna. Men själv upplever inte 15-åringen några problem med att kombinera sina två satsningar.

– Just nu krockar det ingenting med handboll och fotboll. Sen på somrarna har vi uppehåll med handbollen och då får man träna själv, så de gånger jag orkar går jag ut och löper. Men det blir inte så ofta, för man har mycket med fotbollen och tränar tre-fyra gånger i veckan, förklarar ”Kribbe”.

Något som han däremot märker av är den spelmässiga omställningen från sommar till vinter.

– Det är svårare att komma tillbaka efter sommaren och gå tillbaka till handbollstekniken. Det blir ofta att man står väldigt lågt i fotbollen. I handbollen vill man ofta stå så upprätt som möjligt, för att nå de höga skotten. Så man sjunker ner lite automatiskt och det tar tid att komma in i det.

”Kommer vara tvungen att välja”

Till sina främsta egenskaper pekar Kristian ut reflexerna och förmågan att rädda oväntade skott. På minuskontot hamnar vigheten, som han med ett skratt berättar inte är den bästa. Den unika satsning som han driver med dubbla idrotter ger samtidigt lite fördelar ute på planen.

– Jag känner att jag har mest fördel i fotbollen, med den vighet jag har och sen reflexerna. I handbollen har jag inte så stor hjälp av fotbollen. Men det kan vara så att om man är på väg åt ett håll och de skjuter i täcket och den styrs kan det bli att man hinner ner för att rädda den. Det är skönt att ha det i ryggmärgen, berättar ”Kribbe”.

För tillfället trivs han med tillvaron, men är även medveten om att en avgörande tid närmar sig. Inför det gymnasieval som väntar väljer nu Kristian mellan handbollsgymnasiet i Lindesberg och fotbollsgymnasiet i Örebro. ”Kribbe” ser fram emot vårens beslut med både lugn och fasa.

– Så småningom kommer jag att vara tvungen att välja om jag ska satsa på handboll eller fotboll. Men just nu kan jag inte säga vad det lutar åt. Man vill ju inte heller välja fel, att man ångrar sig efter för då blir det jobbigt.

Innan framtiden ska stakas ut har Kristian först en handbollssäsong att spela färdigt. Så här långt har det gått väldigt bra för hans del och målvakten har med sitt fina spel lett LIF:s A-pojkar till stora framgångar. Målet är att nå A-laget och därefter bli utlandsproffs, ett mål som även gäller fotbollen. 15-åringens talang är vida omtalad inom de båda idrotterna och ”Kribbe” ler lite blygt över sin status.

– Ja, det är skönt att annat folk ser sånt också. Så man inte själv bara tycker att ”shit vad bra jag är”.

Det här är Kristian Zetterlund:
Född: 23:e april 2000
Klubbar handboll: LIF Lindesberg
Klubbar fotboll: IFK Lindesberg, Nora-Pershyttan BK
Position: Målvakt
Aktuell med: Kombinerar en satsning på handbollen med fotboll

”Talangintervjun” är en artikelserie som fokuserar på framtidens idrottare. Har du tips på någon ungdom i ditt lag eller din förening som brinner för sin idrott? Tveka inte att skicka det till sport@lindenytt.com eller kontakta Hannes Feldin på 0704603603.

Publicerad 18 december 2015 klockan 10:57


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
25 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnö...
25 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens stö...
27 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-14

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-10-25 02:36