2013 går mot sitt slut och det innebär inte bara att människor delar ut nyårslöften i en inflationsartad takt. På många håll i vårat avlång land summeras nu det år som gått. Inom allt ifrån företagbranscher till politiska grupper vänder man ut och in på allt som skett under de senaste 365 dagarna.LindeNytt valde att vända blickarna mot sportens värld för att få perspektiv på detta år. I en artikelserie på tre delar summerar handbollen, volleybollen och ishockeyn sina prestationer. Som en avslutning på självaste nyårsafton har turen kommit till Lindesberg Volleys färgstarke tränare Johan Isacsson.
Hur summerar du året som gått?
– Med allt som varit så är jag relativt nöjd. Sen har vi inte tagit några stora skalper, det stör mig lite. Vi kunde haft några fler poäng, men nu börjar det se bra ut och jag är jäkligt glad att Marjorie är tillbaka. Jag tycker att alla har blivit bättre och jag är relativt nöjd. Men mycket vill ha mer, så jag hoppas att vi är topp fyra när slutspelet börjar.
Vad har varit årets största överraskning?
– Det blev väl Evelina. Jag tycker att hon har överraskat mest sen jag kom i augusti. Jag hoppas hon kan fortsätta, att hon inte blir nöjd.
Vad har varit årets största besvikelse?
– Det är väl alla de 5-setare som har vi fått. Det stör mig att vi har missat… Ja vad är det, 4-5 poäng? Flera gånger har det gått till fem set efter att vi vunnit tidiga set, som mot Örebro och Katrineholm. Det gör mig besviken.
Vad är du mest nöjd över att ha gjort som tränare?
– Jag försöker göra mitt jobb så gott det går, sen får andra utvärdera det. Jag är nöjd med hur säsongen har startat och tycker att vi kommer i mål så här långt. Om vi ska se något positivt är det att jag varit relativt lugn. Hade jag varit tre år yngre hade jag varit mycket jobbigare och mycket grinigare. Så det är väl det positiva haha.
Vilket är ditt bästa minne från året?
– Det är väl två då. Första set mot Svedala borta och femte set mot Katrineholm.
Om du med magi fick förändra något vid årsskiftet vad skulle det då vara?
– Ta bort våra svackor. Att det går alldeles för poäng i stöpet… Det är okej att förlora en boll, men då måste man vara med på nästa. Det går för många poäng i ett sjok liksom. Så det är min förhoppning, att vi kan bli jämnare.
Vilket blir ditt nyårslöfte som tränare?
– Tuffare och hårdare träning. Det är bra att tjejerna får höra det hahaha!
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.