2013 går mot sitt slut och det innebär inte bara att människor delar ut nyårslöften i en inflationsartad takt. På många håll i vårat avlång land summeras nu det år som gått. Inom allt ifrån företagbranscher till politiska grupper vänder man ut och in på allt som skett under de senaste 365 dagarna.LindeNytt valde att vända blickarna mot sportens värld för att få perspektiv på detta år. I en artikelserie på tre delar summerar handbollen, volleybollen och ishockeyn sina prestationer. Tvåa i ordningen är Lindlövens tränare och hockeyorakel Staffan Tholson.
Hur summerar du året som gått?
– Det har varit ömsom… Ömsom vatten och ömsom vin. Det har varit bra långa stunder och mindre bra lika långa stunder. Vi har inte haft den stabilitet som vi hade hoppats på, som förra året då vi var mer stabila. Man ska inte skylla ifrån sig men i år har vi haft mycket skador. Det har varit väldigt stor skillnad på i år och förra året, då hade vi nästan inte en skada. I år hade vi till och med innan serien, med Kovalonok och Emil som gjorde sin första match för säsongen match senast.
Vad har varit årets största överraskning?
– Jag tycker att det varit lite på backsidan. Gunnarsson har varit väldigt bra, jag visste visserligen att han var bra. Sen tycker jag även att Henrik Resin har spelat över förväntan. Sen så har våra målvaktet spelat bra, där Salle varit grym i flera matcher och Philip också. Och så måste jag berömma Felix Eriksson, han har varit strålande på slutet.
Vad har varit årets största besvikelse?
– Det är väl att vi inte tog oss dit vi hade jobbat för att ta oss. Det är klart man är besviken om man inte når målet. Jag visste att det skulle bli svårt att ta oss till Allettan, men det är en besvikelse. Allettan var målet. Nu får vi sätta nya mål.
Vad är du mest nöjd över att ha gjort som tränare?
– Det kan jag faktiskt inte svara på… Vi har i alla fall en fantastisk stämning i laget. Där har jag en jättehjälp av Tomas, han är jättebra på att skapa god stämning. Alla är alltid positiva, även om vi får stryk.
Vilket är ditt bästa minne från året?
– Jadu, svårt att säga. Men det är klart att Åker borta är ett jäkla bra minne. De hade vi inte slagit varken förra året eller i hemmamatcherna. Där kändes det som att vi hade en riktigt bra period och det var härligt att slå ett så bra lag borta.
Om du med magi fick förändra något vid årsskiftet vad skulle det då vara?
– Om vi hade vetat vad vi vet idag så hade vi kanske tagit in ett par extraforwards i truppen. Vi hade ibland svårt att få ihop ett slagkraftigt lag. Men problemet är alltid att ha för stora trupper. Och det som har varit går inte att påverka, det är bara nuet som går att påverka.
Vilket blir ditt nyårslöfte som tränare?
– Att alltid göra det bästa för laget och föreningen.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.