En åttondeplats är naturligtvis inte gott nog. Men tittar man på var LIF Lindesberg egentligen tagit sina poäng uppenbarar sig en obekväm trend.
Tio omgångar är spelade. LIF Lindesberg har vunnit fyra och förlorat fem. Ligger på en åttondeplats i tabellen och har spelat in färre poäng än antalet spelade matcher. Det skiljer fyra pinnar till kvalstrecket uppåt och bara en poäng till det obehagliga kvalstrecket neråt.
Det är naturligtvis ett resultat som är icke tillfredsställande. Men gräver man djupare är det tyvärr vad som visar sig vara LIF Lindesbergs nivå den här säsongen.
Jag ser nämligen en oroväckande trend.
Man kan tala om en svajig nivå, ojämna insatser och att prestationen skiljer från match till match. Men det finns ett tydligt mönster kring när LIF Lindesberg lyckas prestera gott nog för att få poäng och när man inte gör det.
Det hela hänger helt och hållet på motståndet. Brandgult har nämligen bara klarat att vinna matcher mot lag som placerar sig bakom dem, det vill säga under åttondeplats, i tabellen.
Fyra segrar har det blivit. Rimbo, Alstermo, HK Country och Tyresö har lagts på rygg. Gemensamt för den fyrklövern är att samtliga ligger i tabellens bottenskikt. Sämre placerade än LIF Lindesberg.
Samtidigt kan konstateras att brandgult inte vunnit en enda match mot motstånd som ligger före i tabellen. En ynka poäng har det blivit (det oavgjorda mötet med Skånela där man kom undan med blotta förskräckelsen i slutsekunden) mot gängen från tabellens övre halva.
Det är en oroande vink om att mitten, eller rent av tabellens undre halva är en rimlig position för laget den här säsongen.
Tre matcher väntar innan serien hunnit halvvägs och vänder. Ska trenden fortsätta får LIF Lindesberg med sig två poäng från de här mötena. Att laget ska klara att åka till Helsingborg och sno en seger av seriesuveränen OV vågar nog knappt spelarna själva tro på, medan det känns mer rimligt att tro på poäng hemma mot serietian Tumba.
Det gör mötet med Vinslöv extra intressant. Den skånska nykomlingen ligger idag sjua, med en poäng mer än Linde inspelad. Det skulle kunna vara en motståndare, vid seriens absoluta brytpunkt, som brandgult mäktar med. Att det stundar ett dubbelmöte i slutet av december då serien vänder gör det hela ännu mer intressant. För att inte säga viktigt.
LIF Lindesberg måste helt enkelt börja slå även lagen som ligger före i tabellen, annars säger det sig självt att det blir omöjligt att klättra. Frågan är vad som är rimligt att förvänta sig?
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.