En åttondeplats är naturligtvis inte gott nog. Men tittar man på var LIF Lindesberg egentligen tagit sina poäng uppenbarar sig en obekväm trend.
Tio omgångar är spelade. LIF Lindesberg har vunnit fyra och förlorat fem. Ligger på en åttondeplats i tabellen och har spelat in färre poäng än antalet spelade matcher. Det skiljer fyra pinnar till kvalstrecket uppåt och bara en poäng till det obehagliga kvalstrecket neråt.
Det är naturligtvis ett resultat som är icke tillfredsställande. Men gräver man djupare är det tyvärr vad som visar sig vara LIF Lindesbergs nivå den här säsongen.
Jag ser nämligen en oroväckande trend.
Man kan tala om en svajig nivå, ojämna insatser och att prestationen skiljer från match till match. Men det finns ett tydligt mönster kring när LIF Lindesberg lyckas prestera gott nog för att få poäng och när man inte gör det.
Det hela hänger helt och hållet på motståndet. Brandgult har nämligen bara klarat att vinna matcher mot lag som placerar sig bakom dem, det vill säga under åttondeplats, i tabellen.
Fyra segrar har det blivit. Rimbo, Alstermo, HK Country och Tyresö har lagts på rygg. Gemensamt för den fyrklövern är att samtliga ligger i tabellens bottenskikt. Sämre placerade än LIF Lindesberg.
Samtidigt kan konstateras att brandgult inte vunnit en enda match mot motstånd som ligger före i tabellen. En ynka poäng har det blivit (det oavgjorda mötet med Skånela där man kom undan med blotta förskräckelsen i slutsekunden) mot gängen från tabellens övre halva.
Det är en oroande vink om att mitten, eller rent av tabellens undre halva är en rimlig position för laget den här säsongen.
Tre matcher väntar innan serien hunnit halvvägs och vänder. Ska trenden fortsätta får LIF Lindesberg med sig två poäng från de här mötena. Att laget ska klara att åka till Helsingborg och sno en seger av seriesuveränen OV vågar nog knappt spelarna själva tro på, medan det känns mer rimligt att tro på poäng hemma mot serietian Tumba.
Det gör mötet med Vinslöv extra intressant. Den skånska nykomlingen ligger idag sjua, med en poäng mer än Linde inspelad. Det skulle kunna vara en motståndare, vid seriens absoluta brytpunkt, som brandgult mäktar med. Att det stundar ett dubbelmöte i slutet av december då serien vänder gör det hela ännu mer intressant. För att inte säga viktigt.
LIF Lindesberg måste helt enkelt börja slå även lagen som ligger före i tabellen, annars säger det sig självt att det blir omöjligt att klättra. Frågan är vad som är rimligt att förvänta sig?
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.