En åttondeplats är naturligtvis inte gott nog. Men tittar man på var LIF Lindesberg egentligen tagit sina poäng uppenbarar sig en obekväm trend.
Tio omgångar är spelade. LIF Lindesberg har vunnit fyra och förlorat fem. Ligger på en åttondeplats i tabellen och har spelat in färre poäng än antalet spelade matcher. Det skiljer fyra pinnar till kvalstrecket uppåt och bara en poäng till det obehagliga kvalstrecket neråt.
Det är naturligtvis ett resultat som är icke tillfredsställande. Men gräver man djupare är det tyvärr vad som visar sig vara LIF Lindesbergs nivå den här säsongen.
Jag ser nämligen en oroväckande trend.
Man kan tala om en svajig nivå, ojämna insatser och att prestationen skiljer från match till match. Men det finns ett tydligt mönster kring när LIF Lindesberg lyckas prestera gott nog för att få poäng och när man inte gör det.
Det hela hänger helt och hållet på motståndet. Brandgult har nämligen bara klarat att vinna matcher mot lag som placerar sig bakom dem, det vill säga under åttondeplats, i tabellen.
Fyra segrar har det blivit. Rimbo, Alstermo, HK Country och Tyresö har lagts på rygg. Gemensamt för den fyrklövern är att samtliga ligger i tabellens bottenskikt. Sämre placerade än LIF Lindesberg.
Samtidigt kan konstateras att brandgult inte vunnit en enda match mot motstånd som ligger före i tabellen. En ynka poäng har det blivit (det oavgjorda mötet med Skånela där man kom undan med blotta förskräckelsen i slutsekunden) mot gängen från tabellens övre halva.
Det är en oroande vink om att mitten, eller rent av tabellens undre halva är en rimlig position för laget den här säsongen.
Tre matcher väntar innan serien hunnit halvvägs och vänder. Ska trenden fortsätta får LIF Lindesberg med sig två poäng från de här mötena. Att laget ska klara att åka till Helsingborg och sno en seger av seriesuveränen OV vågar nog knappt spelarna själva tro på, medan det känns mer rimligt att tro på poäng hemma mot serietian Tumba.
Det gör mötet med Vinslöv extra intressant. Den skånska nykomlingen ligger idag sjua, med en poäng mer än Linde inspelad. Det skulle kunna vara en motståndare, vid seriens absoluta brytpunkt, som brandgult mäktar med. Att det stundar ett dubbelmöte i slutet av december då serien vänder gör det hela ännu mer intressant. För att inte säga viktigt.
LIF Lindesberg måste helt enkelt börja slå även lagen som ligger före i tabellen, annars säger det sig självt att det blir omöjligt att klättra. Frågan är vad som är rimligt att förvänta sig?
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.