Team Sportia är en franchise-baserad kedja med 126 Team Sportia-handlar, där alla dessa äger sin egen butik. Tillsammans äger man ett centralt bolag, Team Sportia AB. Det centrala bolaget ansvarar för centrala kedjegemensamma områden och aktiviteter, såsom IT, logistik, inköp/sortiment, marknad och ekonomi. Styrelsen och ledningen för det centrala bolaget har hos Tingsrätten ansökt om rekonstruktion.
Rekonstruktionen berör dock inte butiken i Lindesberg, då den ägs av Mikael Nielsen via bolaget Sporthörnan AB.
– Team Sportia består av lokalt ägda och förankrade butiker. Varje enskild butik äger sedan aktier i det centrala bolaget. Det är så kopplingen ser ut, säger Mikael Nielsen.
Bakgrunden till de ekonomiska problem som drabbat det centrala bolaget är ett sämre resultat för 2012 och att de åtgärder man vidtagit inte haft full effekt. Den uteblivna ekonomiska effekten har inneburit att bolaget fått akuta likviditetsproblem. Dialog har förts med bolagets bank för att utöka krediterna tillsammans med ett ägartillskott men banken har valt att inte ställa upp med ytterligare finansiering.
– Självklart är jag intresserad av att göra allt för att stötta Team Sportia centralt, men jag kommer bedöma och avgöra hur jag ställer mig till ett eventuellt ägartillskott när jag får frågan. Jag kommer inte äventyra mitt eget bolag, säker Mikael Nielsen.
Verksamheten fortsätter precis som vanligt, både för det centrala bolaget som för alla de lokala butikerna.
– Ingenting av det här påverkar vår lokala verksamhet. Vi kör på som vanligt, säker Nielsen.
Vad är en rekonstruktion
Företagsrekonstruktion är ett alternativ till konkurs för ett bolag som hamnar i en ekonomisk kris men som på sikt ändå bedöms ha möjlighet att överleva. Tingsrätten beslutar om rekonstruktion och utser då en rekonstruktör som tillsammans med ledningen för bolaget får jobba fram ett förslag på hur bolaget ska räddas från konkurs. Under tiden för rekonstruktionen kan inte fordringsägare begära utmätning eller ansöka om att bolaget sätt i konkurs. Vanligt i en rekonstruktion är att fordringsägarna tillsammans går med på att minska sina fordringar på bolaget. För att detta ska kunna ske krävs att en viss andel av fordringsägarna ställer sig bakom en sådan uppgörelse.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.