Team Sportia är en franchise-baserad kedja med 126 Team Sportia-handlar, där alla dessa äger sin egen butik. Tillsammans äger man ett centralt bolag, Team Sportia AB. Det centrala bolaget ansvarar för centrala kedjegemensamma områden och aktiviteter, såsom IT, logistik, inköp/sortiment, marknad och ekonomi. Styrelsen och ledningen för det centrala bolaget har hos Tingsrätten ansökt om rekonstruktion.
Rekonstruktionen berör dock inte butiken i Lindesberg, då den ägs av Mikael Nielsen via bolaget Sporthörnan AB.
– Team Sportia består av lokalt ägda och förankrade butiker. Varje enskild butik äger sedan aktier i det centrala bolaget. Det är så kopplingen ser ut, säger Mikael Nielsen.
Bakgrunden till de ekonomiska problem som drabbat det centrala bolaget är ett sämre resultat för 2012 och att de åtgärder man vidtagit inte haft full effekt. Den uteblivna ekonomiska effekten har inneburit att bolaget fått akuta likviditetsproblem. Dialog har förts med bolagets bank för att utöka krediterna tillsammans med ett ägartillskott men banken har valt att inte ställa upp med ytterligare finansiering.
– Självklart är jag intresserad av att göra allt för att stötta Team Sportia centralt, men jag kommer bedöma och avgöra hur jag ställer mig till ett eventuellt ägartillskott när jag får frågan. Jag kommer inte äventyra mitt eget bolag, säker Mikael Nielsen.
Verksamheten fortsätter precis som vanligt, både för det centrala bolaget som för alla de lokala butikerna.
– Ingenting av det här påverkar vår lokala verksamhet. Vi kör på som vanligt, säker Nielsen.
Vad är en rekonstruktion
Företagsrekonstruktion är ett alternativ till konkurs för ett bolag som hamnar i en ekonomisk kris men som på sikt ändå bedöms ha möjlighet att överleva. Tingsrätten beslutar om rekonstruktion och utser då en rekonstruktör som tillsammans med ledningen för bolaget får jobba fram ett förslag på hur bolaget ska räddas från konkurs. Under tiden för rekonstruktionen kan inte fordringsägare begära utmätning eller ansöka om att bolaget sätt i konkurs. Vanligt i en rekonstruktion är att fordringsägarna tillsammans går med på att minska sina fordringar på bolaget. För att detta ska kunna ske krävs att en viss andel av fordringsägarna ställer sig bakom en sådan uppgörelse.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet Drängarna. Nu har två av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till eventet, genom att svara rätt på tävlingsfrågan.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs trottoaren.
– Det var en tapper skara som stod och väntade när vi öppnade klockan 07.00, berättar Ann Björklund.