Att som klubb ordna en egen sporthall är inte helt enkelt. Men det är absolut ingen omöjlighet. Som nyligen blivit känt har inte LIF Lindesberg underlag att spela sina hemmamatcher i Lindesberg, utan tvingas göra så i Örebro pga att man saknar en egen hall. Andra sportklubbar har stött på liknande problem genom åren – och dessutom tagit itu med problemen. Tennisklubben är en av flera.
Året var 1977. Efter att i 12 års tid ha spelat i Lindeskolans idrottshall så gick planen nu i lås. Tennisklubben byggde därmed en helt egen tennishall på Kyrkberget. En av eldsjälarna som var med att förverkliga drömmen var Thomas Eriksson, som kom till klubben som 17-åring, tio år innan tennishallsbygget tog fart.
-Det var kämpigt, men det gick vägen. Det mesta finansierade vi med lån, resten sköt vi till med själva. Lånet delades upp mellan fyra olika banker innan det beviljades, så det var en del kämpande med att få till det, berättar Thomas.
Bygget inleddes nu mycket raskt och med hjälp från två olika byggfirmor tog det nu inte lång tid innan hallen stod klar.
-Nej, det tog inte lång tid alls. Jag minns inte exakt, men det blev klart samma år som det påbörjades i alla fall. Kostnaden slutade strax under en halv miljon kronor. Men sedan dess har vi byggt om hallen lite, så idag ligger slutnotan på ca en miljon kronor, säger Thomas.
Det stora problemet är inte själva bygget i sig – utan att hålla i driften, berättar Thomas vidare.
-Det är mycket kämpigt. Vi har en årsomsättning på cirka 400 000 kr och hela 85 procent av utgifterna är gällande driften. Vi får därför inte så mycket över när allt är betalt för.
Uppvärmningen tar den största delen av budgeten varje år. Tidigare betalade klubben 65 000 kronor för oljan innan man gick över till fjärrvärme, som reducerade den kostnaden till 35 000 kr. Fjärrvärmen, elen och försäkringen är det som äter upp mest av inkomsterna idag. Cirka 100 000 kronor kostar det klubben varje år – och då har ändå inte alla omkostnader räknats med.
Idag har klubben ca 200 medlemmar. Som mest har man haft strax över 300 medlemmar. Under den mest aktiva tiden hade klubben stora framgångar och spelade högt i serien. Få hemmamatcher slutade i förlust.
-Men idag är klubben mer engagerad i tennisen som motionssport och inte alls lika högt satsande som förr. Vi har folk i alla åldrar, från de allra yngsta till de i pensionsåldern, förklarar Thomas Eriksson.
Fotnot: Tennisklubben bildades redan år 1898 och var den andra klubben i Sverige att bygga en helt egen hall. Tennisklubben i Oxelösund var först och blev även ett utflyktsmål för Lindesbergsklubben inför det egna bygget.
Relaterade länkar
Lindeskolans nya egna hall – för endast tre miljoner
Debatt>>
Trots en trevlig stämning i Lindehov, så blev det desto bittrare på isen. Med tre insläppta mål i boxplay följt av tre raka mål i den tredje perioden, så fick Lindlöven svårt att hämta in den sista poängen som behövs för att leda laget till Allettan. Under söndagen blev det dessutom seger för Forshaga, vilket gör att det ännu finns en risk över att Lindlöven får spendera våren i HockeyEttans vårserie.
Med en bortamatch där inget stämde för LIF Lindesberg så var det viktigt att samla ihop truppen för revansch på hemmaplan. Trots osäkra sjukdomar i laget så fanns reserver med på bänken, däribland LIF Lindesbergs 17-åriga juniorspelare Axel Nilsson. En ung spelare som fick göra sitt debutmål i Allsvenskan inför hemmapubliken.
Det blev en gedigen medaljskörd för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla guld och ett silver blev facit efter årets mästerskap, där flicklaget försvarade sin mästartitel för andra året i rad.
Även om det blev en trög inledning i bortamatchen mot Tranås AIF, så blev det ändå en klar seger. Med en lyckad mittperiod och en nykomling med fina meriter, så kunde man vända 2-0 till 2-5 med drygt åtta minuter till godo. Ett mål i öppet mål gjorde susen för Lindlöven som plockade tre nya poäng inför hemresan från Jönköping.
I helgen stundar en andra omgång av Lindegym Futsal Cup 2023. Denna gång är det damerna som intar planen på Lindbackaskolan för att tävla om en prispott om 12 000 kronor och man räknar med att cupen ska bli en minst lika stor succé som herrarnas cup, som gick av stapeln den gångna helgen.
– Det var verkligen lyckat förra söndagen och vi tror att det blir minst lika lyckat denna gången också, säger Ali Jamal Yassin, ordförande i Bergslagens IF.
Lindlövens årliga publikdragare Enkronasmatchen blev ännu en gång en lyckad tillställning. Matchmässigt så såg det länge ut som att det skulle bli förlust för hemmalaget, som låg under inom den tredje periodens slutminuter. Kvitteringen kom där hemmalagets poänghjälte Isak Jonsson, som varit involverad i samtliga av Lindlövens fem mål, säkrade segern i ett förlängningsspel.
I helgen ska årets europamästare i judo koras i franska Montpellier. I den svenska landslagstruppen, bestående av totalt fyra personer, finns både Ida Eriksson och Anna Bernholm från Frövi Judo.
Dubbla handbollsmatcher i arenan bjöd på dubbel glädje under lördagen. Efter en lyckad inledning med 7-2 efter den första spelade kvarten så var damerna överlägsna mot RP Linköping, samtidigt som LIF-herrarna inledde sin match med åtta raka mål mot Torslanda. En bra dag med totalt fyra poäng till LIF Lindesbergs lag.
– Vi är jättenöjda, berättar Oskar Wallin.