Ny träningsmatch på onsdagskvällen för Lindlöven mot Skövde, som man besegrade i första träningsmatchen hemma i Lindehov. Denna afton, i Billingehov, var det omvända roller när hemmalaget drog kortaste strået när man vann med 5-3 efter periodsiffrorna 1–0, 2–3, 2–0.
Återigen så gör Lindlöven en stark match med bra spel och
tränare Staffan Tholsson är nöjd med sina mannar.
– Vi gör en jättebra match och spelade riktigt bra långa
stunder, jag är nöjd med allt utom resultatet, säger Tholsson.
Det stod tre lika efter två perioder och Lindlöven
saknade inte bud på mål. Bortalaget hade fyra stycken klockrena puckar i
stolpen eller ribban. Istället så gör Skövde två mål i sista perioden i
numerärt överläge. Det ena i fem mot fyra och det andra i fem mot tre.
– Kvällens bästa femma är den röda med tvillingarna
Olsson Fromell och Jesper Persson tillsammans med Ludwig Andersson och Jesper
Ekengren som backar. Både Jocke Olsson Fromell och Jesper Persson hade varsitt
läge när de var helt rena från röda linjen. Totalt skapade vi 7-8 stycken
hundra procentiga målchanser, förklarar Staffan.
Skadeläget börjar se snudd på krisartat ut för Lindlöven,
idag saknade sex stycken spelare.
– Vi fick precis ihop tre hela femmor, men alla som
spelade gjorde det bra. Det var en rolig hockeymatch, tycker Tholsson.
Närmast så väntar träning och rehabilitering från skador
och sjukdomar. Nästa match och sista träningsmatchen innan seriestarten är på
söndag när Vallentuna kommer till Lindesberg. Seriestart den 15/8 hemma mot
Tierp.
Slutresultat: 5-3 (1–0, 2–3, 2–0)
Lindlövens målskyttar: Jesper Persson 2, Simon Hermansson
Publik: 475
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.