Den tuffa seriestarten fortsätter för Frövi IK, som på torsdagskvällen föll för tredje gången på fyra matcher. Förlustsiffrorna landade vid 1-4 (0-1) mot ett SMÅ IF som slog till direkt i de båda halvlekarna.
Det blåser motvind för Frövi IK:s A-herrar just nu. Hemmamötet med SMÅ IF hann knappt starta innan 0-1 satt i nät bakom Jimmie Johansson. Gästerna öppnade målskyttet redan efter tre minuter, ett mål som satte tonen för hela kvällen.
Frövi lyckades ändå repa mod och stod för en stabil första halvlek, dock utan att hota alltför mycket framåt. Laget siktade på att ta med sig spelet även efter halvtidsvilan, men åkte då på en ny kalldusch. Redan i den första spelminuten ökade SMÅ på sin ledning och där punkterades även mycket av matchen.
Norberg med reduceringsmålet i andra halvlek
Kort därefter satt även trean i nät och innan det var över hade också en fjärde boll hittat in för gästerna. Dan Norberg snyggade till siffrorna något för Frövi, men förlusten med 1-4 var tydlig.
– Vi har förtvivlat svårt att komma till lägen och segern för SMÅ är odiskutabel. Vi kommer igen och jobbar ännu hårdare på träning än förut, kommenterar tränaren Jonas Cederulf för Frövis hemsida.
Laget är indraget i den absoluta bottenstriden med bara fyra omgångar spelade. Tre av matcherna har slutat i förlust, samtidigt som Frövi har en poäng med sig från en kryssmatch i omgång två. Nästa vecka spelar laget borta mot fullpoängaren HOIF.
Matchfakta Frövi IK-SMÅ IF:
Resultat: 1-4 (0-1)
Mål Frövi: 1-4 Dan Norberg
Tabellen från Svensk Fotboll:

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.