Våren 2013 lämnade dåvarande VD, Jens Isemo, det kommunala energibolaget Linde Energi för att arbeta på motsvarande post i Karlskoga. Nu kommer han tillbaka till Lindesberg och VD-stolen på Linde Energi.
Anders Anté, VD för Linde Energi. Foto: Monika Aune
Nuvarande VD, Anders Anté, lämnar över till Jens Isemo från och med 1 juni i år och gör det med vetskapen om att han har varit med och slagit in bolaget på en ny och bredare linje.
”- Vi har varit tydliga med att vi vill växa geografiskt och resultatmässigt. Jag är stolt över vad organisationen har åstadkommit”, säger VD Anders Anté i ett pressmeddelande.
Jens Isemo, som sedan 2013 arbetat som VD för Karlskoga Energi & Miljö, är glad att få komma tillbaka till Lindesberg igen.
”- Det känns väldigt roligt att komma tillbaka till Linde energi, ett företag som ligger mig varmt om hjärtat. Jag ser fram emot att, tillsammans med alla engagerade medarbetare, fortsätta företagets framgångsrika resa”, säger Jens Isemo.
Fotnot: Linde energi har cirka 45 anställda och omsätter cirka 200 mkr. Bolaget ägs till 100 procent av Lindesberg kommun.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...