Denna vecka fick man ta sig tillbaka till verkligheten efter lång ledighet och en riktig volleybollhelg. Svedala fastslog i måndags sin dominans i dagens volleybollsverige, då de plockade hem GP-guldet efter en final där motståndarna Hylte/Halmstad inte hade mycket att komma med. Med både Ligacupen och GP färdigspelat så kan nu alla blickar vändas mot serien och slutspurten inför slutspelet.
Det var dock inte endast i Sverige som förra veckan avslutades med en volleybollhelg. Även övriga världens blickar vändes mot volleybollplanen då sista steget av VM-kvalet avgjordes runt om i Europa. Internationell volleyboll visas otroligt sällan på TV i Sverige men det finns kanaler på internet, exempelvis Laola, m.fl. som visar. Det är otroligt roligt att titta på matcher av denna klass, men samtidigt även lite deprimerande då man inser hur väldigt långt efter svensk volleyboll ligger. Själv fastnade jag framför en avgörande match mellan Polen och Belgien. Linde har Sveriges största publikstöd och snittar över 200 personer per hemmamatch. I matchen mellan Polen och Belgien satt det 7 000 i publiken, vilket inte alls är en ovanlighet för volleyboll i Polen. En annan tydlig skillnad mot volleyboll här i Sverige är längden på spelarna. I elitserien är det Sollentunas högerspiker Caroline Werner med sina 195 cm som, utan större motstånd, toppar listan över längsta spelare. Ser man till många av världens främsta landslag så skulle Caroline endast vara ett par centimeter över lagens medellängd.
Att längd är en fördel i volleyboll är ingenting som går att neka. En spelare som Caroline Werner skulle inte komma långt om hon inte hade den räckhöjd hon har, något som Linde måste hantera på lördag. För det är Sollentuna man möter i 2014:s första match. Då lagen möttes i höstas vann Linde, men knappt. Precis som alla andra hemmamatcher slutade drabbningen mot Sollentuna med 3-2. I helgen måste man prestera betydlig bättre. Alla de lag som ligger före Linde i tabellen besegrade nämligen Sollentuna med 3-0, förutom Gislaved som tappade ett set. Linde har ännu inte vunnit en match på bortaplan, en trend som det är dags att vända. Ska man vara med i toppen när slutspelet kommer så måste man börja ta poäng på bortaplan och mot ett lag som Sollentuna ska det inte ens vara jämt. Vinterns träningsmatcher gav bra resultat och Johan Isacsson menar på att laget tränat på bra. Nu är det upp till bevis.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.