Denna vecka fick man ta sig tillbaka till verkligheten efter lång ledighet och en riktig volleybollhelg. Svedala fastslog i måndags sin dominans i dagens volleybollsverige, då de plockade hem GP-guldet efter en final där motståndarna Hylte/Halmstad inte hade mycket att komma med. Med både Ligacupen och GP färdigspelat så kan nu alla blickar vändas mot serien och slutspurten inför slutspelet.
Det var dock inte endast i Sverige som förra veckan avslutades med en volleybollhelg. Även övriga världens blickar vändes mot volleybollplanen då sista steget av VM-kvalet avgjordes runt om i Europa. Internationell volleyboll visas otroligt sällan på TV i Sverige men det finns kanaler på internet, exempelvis Laola, m.fl. som visar. Det är otroligt roligt att titta på matcher av denna klass, men samtidigt även lite deprimerande då man inser hur väldigt långt efter svensk volleyboll ligger. Själv fastnade jag framför en avgörande match mellan Polen och Belgien. Linde har Sveriges största publikstöd och snittar över 200 personer per hemmamatch. I matchen mellan Polen och Belgien satt det 7 000 i publiken, vilket inte alls är en ovanlighet för volleyboll i Polen. En annan tydlig skillnad mot volleyboll här i Sverige är längden på spelarna. I elitserien är det Sollentunas högerspiker Caroline Werner med sina 195 cm som, utan större motstånd, toppar listan över längsta spelare. Ser man till många av världens främsta landslag så skulle Caroline endast vara ett par centimeter över lagens medellängd.
Att längd är en fördel i volleyboll är ingenting som går att neka. En spelare som Caroline Werner skulle inte komma långt om hon inte hade den räckhöjd hon har, något som Linde måste hantera på lördag. För det är Sollentuna man möter i 2014:s första match. Då lagen möttes i höstas vann Linde, men knappt. Precis som alla andra hemmamatcher slutade drabbningen mot Sollentuna med 3-2. I helgen måste man prestera betydlig bättre. Alla de lag som ligger före Linde i tabellen besegrade nämligen Sollentuna med 3-0, förutom Gislaved som tappade ett set. Linde har ännu inte vunnit en match på bortaplan, en trend som det är dags att vända. Ska man vara med i toppen när slutspelet kommer så måste man börja ta poäng på bortaplan och mot ett lag som Sollentuna ska det inte ens vara jämt. Vinterns träningsmatcher gav bra resultat och Johan Isacsson menar på att laget tränat på bra. Nu är det upp till bevis.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.