Strax innan jul grep polisen sju misstänkta gärningsmän i en bostad i Vedevåg som misstänks ligga bakom många av de inbrott som drabbat villaägare runt om i länet under hösten och vintern.
Tre av de misstänkta sitter i dag häktade och polisen jobbar för fullt med att härleda stöldgodset man fann i lägenheten vid tillslaget.
-Det kommer att ta flera dagar att gå igenom allt, det är väldigt, väldigt mycket gods. Det rör sig om flera hundra olika värdeföremål, kommenterar Thomas Jäderqvist, tillförordnad chef för polisområde Norr.
Det var i lördags som en polispatrull lyckades spåra tjuvarna till en bostad i Vedevåg. Spåret började vid det senaste i raden av inbrott, den gången i en villa på Brotorpsgatan i Lindesberg.
-Patrullen gjorde en fantastiskt bra insats när de spårade tjuvarna till den här bostaden i Vedevåg, understryker Jäderqvist.
När polisen slog till försökte personerna i lägenheten undanröja bevis. Bland annat försökte man spola ner smycken i toaletten.
Tre av de sju som greps sitter nu häktade.
-De har gjort vissa medgivanden under förhören, men vi misstänker att de har varit delaktiga i betydligt fler inbrott än vad de vill erkänna för oss i detta skede, berättar Thomas Jäderqvist.
Sedan gripandet har man identifierat ligans medlemmar och funnit att de har olika utländska nationaliteter. Initialt sades att samtliga var från Albanien, så är inte fallet har utredningen nu påvisat.
-Det är blandat. Man kan säga att det rör sig om människor som uppehåller sig tillfälligt i landet och ursprungligen kommer från länder i sydöstra Europa, kommenterar Jäderqvist.
Ganska tidigt i inbrottsvågens skede fick polisen uppgifter som pekade åt just detta hörn av Europa och att man hade att göra med organiserad brottslighet, d.v.s. en eller flera ligor som har specialiserat sig på den här typen av brott.
Polisen anser att detta genombrott i inbrottsvågen var oerhört viktigt.
-Vi vet att det här har skapat mycket oro hos människor och det är inte så konstigt heller. Det var väldigt skönt att dessa greps precis innan jul. Många hade ju planer på att åka iväg över julen och det är klart att de känt oro inför detta, så gripandet var den bästa julklappen vi kunde få, säger Thomas Jäderqvist.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.