– Jag vill ta upp allt som är spännande, intressant. Det man annars hör överallt t.ex. i medierna – handlar om problem. När jag möter föräldrar, vill jag förmedla hopp, säger Mia Börjesson.
Mia Börjesson är en erfaren föreläsare, bekant och populär hos föräldrar. Nu kommer hon till Bergslagen på inbjudan av föreläsningsnätverket Föräldrar emellan. Hon har varit här en gång tidigare – då i församlingshemmet i Lindesberg. Den här gången är det Nora församling som bjuder på lokal. Föräldrar emellan har funnits i Lindesberg i många år. Från och med i år är Nora med.
Mia Börjesson är socionom, författare och föredragshållare med lång erfarenhet av att arbeta med barn och deras närstående. Hon driver ett företag inriktat på föredrag, handledning och samtalsmottagning. När hon kommer till Bergslagen vill hon ge goda och hoppfulla råd till föräldrar hur de kan stötta sina barn när de står med ett ben i tonårsvärlden, så att de får livslust och ett bra självförtroende. Hon pratar gärna om att barnen ska bli psykologiskt immuna för att klara livets påfrestningar.
– Vi vet ju också att livet går upp och ner, det finns tunga – och lätta dagar, säger Mia Börjesson och hon råder de unga att ta vara på sina drömmar. Att ha åtminstone några saker att göra som är utanför vardagen.
Föreläsningen genomförs i så kallad hybridform. Mia Börjesson är på plats i församlingshemmet i Nora, men det går också att höra henne genom att koppla upp sig på nätet (se nedan).
– Det är verkligen ett plus att göra så här, säger Mia Börjesson. De som inte vågar komma, föräldrar som skulle behöva barnvakt eller de som inte orkar ta sig iväg efter arbetsdagen – kan vara med digitalt.
Föräldrar emellan föreläsning
Nora församlingshem
Torsdag 5 maj 18.00-19.30
Insläpp, fika och mingel från 17.30
Den som vill delta digitalt föranmäler sig via länken: www.sensus.se
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.