– Jag vill ta upp allt som är spännande, intressant. Det man annars hör överallt t.ex. i medierna – handlar om problem. När jag möter föräldrar, vill jag förmedla hopp, säger Mia Börjesson.
Mia Börjesson är en erfaren föreläsare, bekant och populär hos föräldrar. Nu kommer hon till Bergslagen på inbjudan av föreläsningsnätverket Föräldrar emellan. Hon har varit här en gång tidigare – då i församlingshemmet i Lindesberg. Den här gången är det Nora församling som bjuder på lokal. Föräldrar emellan har funnits i Lindesberg i många år. Från och med i år är Nora med.
Mia Börjesson är socionom, författare och föredragshållare med lång erfarenhet av att arbeta med barn och deras närstående. Hon driver ett företag inriktat på föredrag, handledning och samtalsmottagning. När hon kommer till Bergslagen vill hon ge goda och hoppfulla råd till föräldrar hur de kan stötta sina barn när de står med ett ben i tonårsvärlden, så att de får livslust och ett bra självförtroende. Hon pratar gärna om att barnen ska bli psykologiskt immuna för att klara livets påfrestningar.
– Vi vet ju också att livet går upp och ner, det finns tunga – och lätta dagar, säger Mia Börjesson och hon råder de unga att ta vara på sina drömmar. Att ha åtminstone några saker att göra som är utanför vardagen.
Föreläsningen genomförs i så kallad hybridform. Mia Börjesson är på plats i församlingshemmet i Nora, men det går också att höra henne genom att koppla upp sig på nätet (se nedan).
– Det är verkligen ett plus att göra så här, säger Mia Börjesson. De som inte vågar komma, föräldrar som skulle behöva barnvakt eller de som inte orkar ta sig iväg efter arbetsdagen – kan vara med digitalt.
Föräldrar emellan föreläsning
Nora församlingshem
Torsdag 5 maj 18.00-19.30
Insläpp, fika och mingel från 17.30
Den som vill delta digitalt föranmäler sig via länken: www.sensus.se
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.