– Jag vill ta upp allt som är spännande, intressant. Det man annars hör överallt t.ex. i medierna – handlar om problem. När jag möter föräldrar, vill jag förmedla hopp, säger Mia Börjesson.
Mia Börjesson är en erfaren föreläsare, bekant och populär hos föräldrar. Nu kommer hon till Bergslagen på inbjudan av föreläsningsnätverket Föräldrar emellan. Hon har varit här en gång tidigare – då i församlingshemmet i Lindesberg. Den här gången är det Nora församling som bjuder på lokal. Föräldrar emellan har funnits i Lindesberg i många år. Från och med i år är Nora med.
Mia Börjesson är socionom, författare och föredragshållare med lång erfarenhet av att arbeta med barn och deras närstående. Hon driver ett företag inriktat på föredrag, handledning och samtalsmottagning. När hon kommer till Bergslagen vill hon ge goda och hoppfulla råd till föräldrar hur de kan stötta sina barn när de står med ett ben i tonårsvärlden, så att de får livslust och ett bra självförtroende. Hon pratar gärna om att barnen ska bli psykologiskt immuna för att klara livets påfrestningar.
– Vi vet ju också att livet går upp och ner, det finns tunga – och lätta dagar, säger Mia Börjesson och hon råder de unga att ta vara på sina drömmar. Att ha åtminstone några saker att göra som är utanför vardagen.
Föreläsningen genomförs i så kallad hybridform. Mia Börjesson är på plats i församlingshemmet i Nora, men det går också att höra henne genom att koppla upp sig på nätet (se nedan).
– Det är verkligen ett plus att göra så här, säger Mia Börjesson. De som inte vågar komma, föräldrar som skulle behöva barnvakt eller de som inte orkar ta sig iväg efter arbetsdagen – kan vara med digitalt.
Föräldrar emellan föreläsning
Nora församlingshem
Torsdag 5 maj 18.00-19.30
Insläpp, fika och mingel från 17.30
Den som vill delta digitalt föranmäler sig via länken: www.sensus.se
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.