– Jag vill ta upp allt som är spännande, intressant. Det man annars hör överallt t.ex. i medierna – handlar om problem. När jag möter föräldrar, vill jag förmedla hopp, säger Mia Börjesson.
Mia Börjesson är en erfaren föreläsare, bekant och populär hos föräldrar. Nu kommer hon till Bergslagen på inbjudan av föreläsningsnätverket Föräldrar emellan. Hon har varit här en gång tidigare – då i församlingshemmet i Lindesberg. Den här gången är det Nora församling som bjuder på lokal. Föräldrar emellan har funnits i Lindesberg i många år. Från och med i år är Nora med.
Mia Börjesson är socionom, författare och föredragshållare med lång erfarenhet av att arbeta med barn och deras närstående. Hon driver ett företag inriktat på föredrag, handledning och samtalsmottagning. När hon kommer till Bergslagen vill hon ge goda och hoppfulla råd till föräldrar hur de kan stötta sina barn när de står med ett ben i tonårsvärlden, så att de får livslust och ett bra självförtroende. Hon pratar gärna om att barnen ska bli psykologiskt immuna för att klara livets påfrestningar.
– Vi vet ju också att livet går upp och ner, det finns tunga – och lätta dagar, säger Mia Börjesson och hon råder de unga att ta vara på sina drömmar. Att ha åtminstone några saker att göra som är utanför vardagen.
Föreläsningen genomförs i så kallad hybridform. Mia Börjesson är på plats i församlingshemmet i Nora, men det går också att höra henne genom att koppla upp sig på nätet (se nedan).
– Det är verkligen ett plus att göra så här, säger Mia Börjesson. De som inte vågar komma, föräldrar som skulle behöva barnvakt eller de som inte orkar ta sig iväg efter arbetsdagen – kan vara med digitalt.
Föräldrar emellan föreläsning
Nora församlingshem
Torsdag 5 maj 18.00-19.30
Insläpp, fika och mingel från 17.30
Den som vill delta digitalt föranmäler sig via länken: www.sensus.se
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.