Tillträdande vd, Samuel Stenheim tillsammans med avgående vd Håkan Persson. Foto: Tormek
Lyssna på artikeln

Tormek i Lindesberg får ny vd – marknadschefen tar över när Håkan Persson tackar för sig

Efter 17 år inom bolaget tackar Håkan Persson, vd på Lindesbergsföretaget Tormek, för sig. Ny vd från och med den 1 april blir Tormeks nuvarande marknadschef Samuel Stenhem, som kommer leda vidare bolaget på sin globala tillväxtresa.
– Jag är stolt över den resa vi har gjort och jag är stolt över alla medarbetare som har gjort den möjlig, säger Håkan Persson, avgående vd på Tormek i ett pressmeddelande.

Annons

Tormek har utvecklat ett unikt slipsystem som kommit att sätta standarden för nutidens slipning av eggverktyg i hela världen. Sedan starten 1973 har problemlösning genom innovation varit en stark drivkraft för företaget.

2008 tillträdde Håkan Persson som vd på Tormek, efter två år som försäljningschef på bolaget. När han började hade man bara 15 personer i arbetsstyrkan, en siffra som nu ökat till närmare 45 personer.

I dagsläget exporterar Tormek till över 35 länder världen över via utvalda samarbetspartners. All produktutveckling, konstruktion och tillverkning sker i Sverige, i Lindesberg. Nu fortsätter bolaget sin globala tillväxtresa, när Samuel Stenhem, nuvarande marknadschef på Tormek, tar över stafettpinnen efter Håkan Persson, som kliver av vd-posten efter 15 år vid rodret.

– Jag känner ett stort förtroende för Samuel och är väldigt glad över att det är just han som tar över efter mig. Vi har gjort mycket bra ihop och Samuel har haft en betydande roll i var Tormek är idag. Vi är olika på många sätt men vi har samma grundsyn och strävar åt samma håll. I år fyller Tormek dessutom 50 år och jag är helt övertygad om att Samuel kommer ta företaget till ytterligare nya höjder inom de kommande åren, både när det gäller nya affärsområden, nya målgrupper och nya sätt att synas på, säger Håkan Persson i ett pressmeddelande.

Handelskammaren Mälardalen nominerade Tormek till bästa exportföretag för år 2013. Arkivfoto: Monika Aune

Tillträdande vd Samuel Stenhem har över 20 års erfarenhet inom reklam- och marknadsföringsbranschen. Han började sin karriärsbana som illustratör och blev sedan Art Director och Ateljéchef. Efter många år på byrå väcktes en nyfikenhet att få bidra med sina erfarenheter på beställarbordet. Det blev i en organisation där hantverket ligger i fokus.

– Det är väldigt givande att nu få vara på ”andra sidan bordet” och att dessutom vara på ett företag som har ett så tydligt ”varför”. Som trähantverkare är man väldigt stolt över sitt hantverk. En förutsättning för att skapa dessa verk är en riktigt vass egg. Det är där i hela vårt varför ligger. Vi skärper världen och vi vill att fler ska få möjligheten att upptäcka riktigt bra skärpa, säger Samuel Stenhem.

Samuels erfarenheter inom reklam, marknadsföring och design har redan bidragit till en rad förändringar i bolaget, som gjort att Tormek kunnat ta ytterligare kliv framåt. Exempelvis de livesändningar som genomfördes på Tormeks Youtube-kanal under pandemin, vilket kommit att bli en succé bland bolagets hängivna användare med miljontals visningar.

Håkan Persson kommer finnas kvar på Tormek ett tag till framöver som rådgivare inom olika områden.

Publicerad 3 april 2023 klockan 10:12

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Linde energi

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.

29 oktober 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Mahsum ”Mass” Altun och hans gäng blickar framåt. Foto: Camilla Lagerman

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.

23 oktober 2026 klockan 13:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.

16 oktober 2026 klockan 10:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Klart: Här öppnar Göransonska
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att tv...
8 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. - Att ...
2 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
23 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Foto: Camilla Lagerman

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”

I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.

24 augusti 2026 klockan 11:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han ...
8 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen ...
6 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-30

2026-06-30

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-23

2026-06-09

2026-05-28

2026-05-26

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-05-14

2026-10-30 09:55