Efter 17 år inom bolaget tackar Håkan Persson, vd på Lindesbergsföretaget Tormek, för sig. Ny vd från och med den 1 april blir Tormeks nuvarande marknadschef Samuel Stenhem, som kommer leda vidare bolaget på sin globala tillväxtresa.
– Jag är stolt över den resa vi har gjort och jag är stolt över alla medarbetare som har gjort den möjlig, säger Håkan Persson, avgående vd på Tormek i ett pressmeddelande.
Tormek har utvecklat ett unikt slipsystem som kommit att sätta standarden för nutidens slipning av eggverktyg i hela världen. Sedan starten 1973 har problemlösning genom innovation varit en stark drivkraft för företaget.
2008 tillträdde Håkan Persson som vd på Tormek, efter två år som försäljningschef på bolaget. När han började hade man bara 15 personer i arbetsstyrkan, en siffra som nu ökat till närmare 45 personer.
I dagsläget exporterar Tormek till över 35 länder världen över via utvalda samarbetspartners. All produktutveckling, konstruktion och tillverkning sker i Sverige, i Lindesberg. Nu fortsätter bolaget sin globala tillväxtresa, när Samuel Stenhem, nuvarande marknadschef på Tormek, tar över stafettpinnen efter Håkan Persson, som kliver av vd-posten efter 15 år vid rodret.
– Jag känner ett stort förtroende för Samuel och är väldigt glad över att det är just han som tar över efter mig. Vi har gjort mycket bra ihop och Samuel har haft en betydande roll i var Tormek är idag. Vi är olika på många sätt men vi har samma grundsyn och strävar åt samma håll. I år fyller Tormek dessutom 50 år och jag är helt övertygad om att Samuel kommer ta företaget till ytterligare nya höjder inom de kommande åren, både när det gäller nya affärsområden, nya målgrupper och nya sätt att synas på, säger Håkan Persson i ett pressmeddelande.

Tillträdande vd Samuel Stenhem har över 20 års erfarenhet inom reklam- och marknadsföringsbranschen. Han började sin karriärsbana som illustratör och blev sedan Art Director och Ateljéchef. Efter många år på byrå väcktes en nyfikenhet att få bidra med sina erfarenheter på beställarbordet. Det blev i en organisation där hantverket ligger i fokus.
– Det är väldigt givande att nu få vara på ”andra sidan bordet” och att dessutom vara på ett företag som har ett så tydligt ”varför”. Som trähantverkare är man väldigt stolt över sitt hantverk. En förutsättning för att skapa dessa verk är en riktigt vass egg. Det är där i hela vårt varför ligger. Vi skärper världen och vi vill att fler ska få möjligheten att upptäcka riktigt bra skärpa, säger Samuel Stenhem.
Samuels erfarenheter inom reklam, marknadsföring och design har redan bidragit till en rad förändringar i bolaget, som gjort att Tormek kunnat ta ytterligare kliv framåt. Exempelvis de livesändningar som genomfördes på Tormeks Youtube-kanal under pandemin, vilket kommit att bli en succé bland bolagets hängivna användare med miljontals visningar.
Håkan Persson kommer finnas kvar på Tormek ett tag till framöver som rådgivare inom olika områden.