Ett fantastiskt skåp i björk och valnöt, sammansatt av 1260 olika bitar, avgjorde saken när Tormek skulle välja ut årets stipendiat. Idag kom Johan Arvidsson från Göteborg till Tormek för att gratuleras och få sitt stipendium – ett komplett slipsystem till ett värde av 10 000 kr.- Johan har visat en extraordinär hantverksskicklighet, menar Håkan Persson VD för Tormek. Han har även visat ett eget uttryck i sin formgivning vilket är intressant.
Tormek i Lindesberg instiftade förra året ett hantverksstipendium till särskilt skickliga trähantverkare. Stipendiet riktar sig till tre kända skolor, Carl Malmsten i Stockholm, Stenebyskolan i Dals Långed samt Capellagården på Öland.
– Vi vill med stipendiet uppmuntra och stötta hängivna och duktiga trähantverkare, förklarar Håkan Persson. Dessa skolor har internationellt gott rykte.
I år sökte ett femtontal elever och utav dessa stod stipendiet och vägde mellan fem stycken mycket skickliga snickare och hantverkare.
– Det var ett svårt val men vi föll för Johan Arvidssons gesällprov ”Sextio grader” då han förutom sin vassa teknik och visar på en skicklighet i design. Vår motivering är:
”Med ett unikt uttryck utforskar Johan möjligheter med tekniker och material. Resultatet är en fantasieggande och samtidigt stram möbel som med sitt uppfriskande formspråk tar trähantverket in i samtiden. Snyggt!”
Johan Arvidsson, 44 år, som lämnade en karriär inom datavärlden för några år sedan och började på Carl Malmstenskolan, är mycket glad över stipendiet.
– Ett komplett slipsystem från Tormek är något man bara drömmer om och kommer att komma mycket väl till pass när jag förhoppningsvis kan öppna eget om några år.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.