Tranås står som favoriter till den kommande säsongen. När HockeyEttan Västra på måndagen höll sin upptaktsträff i Skövde talade tränarna om premiären, motståndet och tippade tabellen. Ett lag som det varnades för var Lindlöven.
På måndagen höll HockeyEttan sin historiska första upptaktsträff. I SHL och HockeyAllsvenskan är träffen startskottet på den nya säsongen, något som HockeyEttan nu vill ta efter. På fyra olika platser hölls samtidigt fyra olika upptaktsträffar och för Lindlöven var det Skövde som var destinationen.
På Scandic Billingen serverades först lunch, följt av en klassisk gruppbild på tränarna iklädda lagens hemmatröjor. Därefter informerade HockeyEttan om den kommande säsongen, där en nyhet blir att Västra serien slås ihop med Norra i Allettan. Domaransvarige Christian Ewertzon uppdaterade även om läget på regelfronten och berättade om en hårdare bestraffning mot otillåtet byte efter icing. Därefter tog moderatorn Stefan Klemetz över och välkomnade alla tränare fram på scenen för intervju.
Upptaktsträffen bevakades av media och intresset var stort. Elva av tolv klubbar fanns representerade, endast Enköping saknades, med både tränare och spelare på plats. Många var positiva till det nya konceptet.
– Jag tycker att det var skitkul att de gör det här och tar tag i det. För HockeyEttan behöver synas lite mer och få en bättre plats i media. Det är tufft för alla i den här serien, säger IFK Arboga-tränaren Johnny Sterner.
”Tranås ganska givna favoriter”
Tränarkollegan i Forshaga, Jörgen Jönsson, instämmer och säger att man stärker hela organisationen genom en upptaktsträff. Dessutom menar Jörgen att fotograferingen med tröjorna och mediebevakningen ger en extra krydda. Säsongen som kommer blir Färjestad-ikonens första i HockeyEttan, en serie som blir en ny upplevelse för honom.
– Egentligen känner jag inte till den alls. Jag har rört mig på hela andra nivåer med 150 miljoner i omsättning, så det är en helt ny värld för mig. Men jag tycker att det är en fascinerande värld. Det finns ett engagemang och ett stort hjärta, det märker man när man lyssnar här idag, säger Jörgen.
En fråga som stod i fokus i samband med upptaktsträffen var den väntade utgången av säsongen. De elva tränarna fick chansen att tippa höstens seriesegrare, med Tranås som klar vinnare.
– Ja, de är ganska givna favoriter. Sen tror jag att Skövde och Mariestad också är med i toppen. Vi, Borlänge, Kumla och Enköping kommer att slåss om den sista platsen till Allettan, menar Jussi Salo och ger sin syn på att Lindlöven tippas under Allettan-strecket.
– Många ser väl på vår trupp och tycker att vi inte är det bästa laget på pappret. Men det avgörs inte på pappret, utan det avgörs ute på isen.
”Ingen överraskning om Lindlöven kämpar om Allettan-platser”
En som däremot har imponerats av Lindlöven är Jörgen Jönsson. Tränaren har mött Linde-laget två gånger om på försäsongen med sitt Forshaga, två matcher som han menar varit lärorika.
– De spelar mycket puckar till varandra, det är ingen panik och de slänger inte iväg pucken. De vårdar den väldigt bra och har en struktur som jag fann tilltalande. Jag hoppas att de kommer högre upp än femma eller sexa. För mig är det ingen överraskning om Lindlöven är med och kämpar om Allettan-platser, resonerar Jörgen.
Även Johnny Sterner tippar Lindlöven i toppen. IFK Arboga-tränaren sätter derbyrivalen som femma eller sexa, men säger också att årets Västra serie är vidöppen.
– Jag tror att det kommer att bli jättejämnt mellan oss och Lindlöven. Många av de här lagen i mitten kommer att bli riktigt jämna, det kan bli ett riktigt getingbo. Det verkar som att alla har skött sin försäsong, konstaterar Sterner och räknar ner dagarna till helgens seriepremiär.
– Det känns skönt, det är det här som man går och längtar efter. Nu blir det på allvar igen.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.