Han värvades till Lindlöven från Arboga som den kanske starkaste offensiva kraften till lagbygget. På de senaste fem säsongerna i HockeyEttan har Alexander Kovalonok mäktat med imponerande 182 poäng på 190 matcher. Inte konstigt att Lindlöven var intresserade av Alexanders tjänster när Arboga, där han har spelat de två senaste säsongerna, olyckligt åkte ner i div 2. Starten i Lindlöventröjan har dock inte blivit vad alla inblandade förväntade och LindeNytt undrar förstås varför?
– Jag skadade mig lite oturligt när jag spelade inline
hockey tidigare i somras. Det var en bristning i ljumsken som har tagit långt
mycket längre tid än jag trodde att bli kvitt, trots bra hjälp från både
sjukgymnast och kiropraktor, berättar Alexander.
Förhoppningen är nu att han ska kunna gå på is under den
kommande veckan.
– Tillsammans med tränare Tholsson har vi bestämt att det
är bättre att det får ta den tid det tar nu, istället för att vi ska riskera
något och att jag kanske slår upp skadan igen.
Värvad som stjärncenter Lindlöven, känner man av pressen
eller är det mer frustrerande att inte kunnat gå på is med de andra killarna i
laget?
– Jag har inte fått den bästa starten i min nya klubb,
men jag känner ingen press. Vi har ett starkt lag som jag har stor tilltro
till, efter vad jag har sett på träningar och matcher. Det handlar inte om en
spelare i en lagidrott.

Han är född i Ryssland, men flyttade till Sverige och
Kalmar med familjen när han var sju år. Pappa Viktor som spelade ishockey på
elitnivå i Ryssland såg möjligheten till ett bättre liv i Sverige.
– Efter att ha bott 20 år i Sverige så känner jag mig nog
mer som svensk, men en blandning av det ryska finns där också. Jag försöker att
åka till Ryssland och mina rötter för att hälsa på en gång om året.
Alexander känns lite som en unik ishockeyspelare som
låter skolan och utbildningen till byggingenjör på Örebro Universitet gå före
ishockeyn.
– Div 1 är en bra nivå för att kunna kombinera ishockey
med skolan. Mina första år som senior spelade jag med Nybro i allsvenskan och
försökte kombinera med en utbildning, men det blev för tufft så jag hoppade av
skolan, säger Alexander.
Nu går Alexander sista året på universitetet och vad som
händer därefter vet han inte.
– Nu känns det som att jag har gjort rätt klubbval, att
jag har kommit till en seriös förening med ambitioner. Mitt mål är göra en så
bra säsong som möjligt och framförallt bidra till offensiven och ha en bra
utveckling. Det kommer bli en jämn tuff serie men vi satsat högt så får vi se
hur långt det räcker, avslutar Alexander Kovalonok.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.