Lindesberg Volley är åter tillbaka på vinnarspåret. Hemma mot RIG Falköping gjorde laget vad som förväntades och vann med 3-0 i set utan några större besvär. Samtidigt föll Hylte/Halmstad i sin match, något som gör att Linde nu har häng på andraplatsen.
Att leva upp till favoritskapet kan ibland vara svårt. Fråga bara Lindesberg Volley, som i helgens bortamöte med tabellåttan Gislaved fick se sig besegrade. Bättre gick det på onsdagskvällen då man tog emot RIG Falköping hemma i Arenan.
Ett revanschsuget och fokuserat Linde kopplade direkt greppet om första set. Laget gled ifrån till en solid fyrapoängsledning, som sedan ökade ju längre setet led. Med siffrorna 25-17 tog man ledningen i matchen och malde därefter bara på.
Med en ursinnig start avgjorde man tidigt andra set. Som mest var avståndet till RIG uppe i 14 poäng och man gick enkelt upp i en 2-0-ledning. I tredje var ställningen något jämnare till en början, men efterhand kunde Linde på nytt glida ifrån och slå in matchbollen till 25-14.
– Enkelt vet jag inte om det var, man måste ju spela om det. Vi var lite bättre än i lördags och som helhet gjorde alla det bra. Men vi måste fortfarande komma upp lite mer i energi tycker jag, säger Johan Isacsson efter segern.
Har andraplatsen inom räckhåll
Den behändiga segern var en skön revansch för nederlaget mot Gislaved. Dessutom innebar den väldigt viktiga poäng för Linde, som på förhand skuggades bakom i tabellen.
Nu är det istället Linde som jagar högre placeringar. För i Elitseriens andra match för kvällen vann seriedominanten Engelholm med 1-3 i set över Hylte/Halmstad, något som gör att andraplatsen är inom räckhåll.
– Vi har några lag under också som jagar haha! Men det är så här det ska vara. Det är fler lag i toppen än förra året, det är mer konkurrens och det är rolig, menar Isacsson.
Nästa match för Linde kommer nu att dröja. Laget har en veckolång vila att se fram emot, innan man lördagen den 7:e mars tar emot Svedala.
Matchfakta Lindesberg Volley-RIG Falköping:
Resultat: 3-0 (25-17, 25-14, 25-14)
Publik: 206
Övriga resultat från Elitserien:
Hylte/Halmstad-Engelholm 1-3
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.