Lindesberg Volley är åter tillbaka på vinnarspåret. Hemma mot RIG Falköping gjorde laget vad som förväntades och vann med 3-0 i set utan några större besvär. Samtidigt föll Hylte/Halmstad i sin match, något som gör att Linde nu har häng på andraplatsen.
 
            Att leva upp till favoritskapet kan ibland vara svårt. Fråga bara Lindesberg Volley, som i helgens bortamöte med tabellåttan Gislaved fick se sig besegrade. Bättre gick det på onsdagskvällen då man tog emot RIG Falköping hemma i Arenan.
Ett revanschsuget och fokuserat Linde kopplade direkt greppet om första set. Laget gled ifrån till en solid fyrapoängsledning, som sedan ökade ju längre setet led. Med siffrorna 25-17 tog man ledningen i matchen och malde därefter bara på.
Med en ursinnig start avgjorde man tidigt andra set. Som mest var avståndet till RIG uppe i 14 poäng och man gick enkelt upp i en 2-0-ledning. I tredje var ställningen något jämnare till en början, men efterhand kunde Linde på nytt glida ifrån och slå in matchbollen till 25-14.
– Enkelt vet jag inte om det var, man måste ju spela om det. Vi var lite bättre än i lördags och som helhet gjorde alla det bra. Men vi måste fortfarande komma upp lite mer i energi tycker jag, säger Johan Isacsson efter segern.
Har andraplatsen inom räckhåll
Den behändiga segern var en skön revansch för nederlaget mot Gislaved. Dessutom innebar den väldigt viktiga poäng för Linde, som på förhand skuggades bakom i tabellen.
Nu är det istället Linde som jagar högre placeringar. För i Elitseriens andra match för kvällen vann seriedominanten Engelholm med 1-3 i set över Hylte/Halmstad, något som gör att andraplatsen är inom räckhåll.
– Vi har några lag under också som jagar haha! Men det är så här det ska vara. Det är fler lag i toppen än förra året, det är mer konkurrens och det är rolig, menar Isacsson.
Nästa match för Linde kommer nu att dröja. Laget har en veckolång vila att se fram emot, innan man lördagen den 7:e mars tar emot Svedala.
Matchfakta Lindesberg Volley-RIG Falköping:
Resultat: 3-0 (25-17, 25-14, 25-14)
Publik: 206
Övriga resultat från Elitserien:
Hylte/Halmstad-Engelholm 1-3
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

 
	    
    
        Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
    
 
    
        Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
    
 
    
        Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
    
 
    
        Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
    
 
    
        Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
    
 
    
        På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
    
 
    
        Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
    
 
    
        Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.