Lindesberg Volley är åter tillbaka på vinnarspåret. Hemma mot RIG Falköping gjorde laget vad som förväntades och vann med 3-0 i set utan några större besvär. Samtidigt föll Hylte/Halmstad i sin match, något som gör att Linde nu har häng på andraplatsen.
Att leva upp till favoritskapet kan ibland vara svårt. Fråga bara Lindesberg Volley, som i helgens bortamöte med tabellåttan Gislaved fick se sig besegrade. Bättre gick det på onsdagskvällen då man tog emot RIG Falköping hemma i Arenan.
Ett revanschsuget och fokuserat Linde kopplade direkt greppet om första set. Laget gled ifrån till en solid fyrapoängsledning, som sedan ökade ju längre setet led. Med siffrorna 25-17 tog man ledningen i matchen och malde därefter bara på.
Med en ursinnig start avgjorde man tidigt andra set. Som mest var avståndet till RIG uppe i 14 poäng och man gick enkelt upp i en 2-0-ledning. I tredje var ställningen något jämnare till en början, men efterhand kunde Linde på nytt glida ifrån och slå in matchbollen till 25-14.
– Enkelt vet jag inte om det var, man måste ju spela om det. Vi var lite bättre än i lördags och som helhet gjorde alla det bra. Men vi måste fortfarande komma upp lite mer i energi tycker jag, säger Johan Isacsson efter segern.
Har andraplatsen inom räckhåll
Den behändiga segern var en skön revansch för nederlaget mot Gislaved. Dessutom innebar den väldigt viktiga poäng för Linde, som på förhand skuggades bakom i tabellen.
Nu är det istället Linde som jagar högre placeringar. För i Elitseriens andra match för kvällen vann seriedominanten Engelholm med 1-3 i set över Hylte/Halmstad, något som gör att andraplatsen är inom räckhåll.
– Vi har några lag under också som jagar haha! Men det är så här det ska vara. Det är fler lag i toppen än förra året, det är mer konkurrens och det är rolig, menar Isacsson.
Nästa match för Linde kommer nu att dröja. Laget har en veckolång vila att se fram emot, innan man lördagen den 7:e mars tar emot Svedala.
Matchfakta Lindesberg Volley-RIG Falköping:
Resultat: 3-0 (25-17, 25-14, 25-14)
Publik: 206
Övriga resultat från Elitserien:
Hylte/Halmstad-Engelholm 1-3
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.