Lindesberg Volley gjorde processen kort med Sollentuna. Mittenlaget bjöd visserligen på ordentligt motstånd, men föll ändå med klara 0-3. Via setsifforna 23-25, 22-25 och 17-25 såg Linde till att lägga beslag på de tre poängen.
– Jag är jävligt glad för de tre poängen!, strålar Johan Isacsson efter segern.
Tränaren och hans Lindesberg Volley gjorde vad som förväntades borta mot Sollentuna. Mittenlaget bjöd dock på rejält motstånd, inte minst i första set. Även om Linde hade en konstant ledning pressades man ända in till slutet, något siffrorna 23-25 vittnade om.
Även andra set blev en dramatisk historia. För dramatisk enligt Isacsson, som menar att Linde borde värnat om den klara ledning man hade mot slutet. Istället kunde Sollentuna skapa nerv och Linde vann med knappa 22-25.
– När vi servar bra så har de inte mycket att säga till om. Sen gör vi några enkla misstag i våran egna servemottagning. Men när vi har press på dem och spelar fullt ut så har vi inga problem, förklarar Isacsson.
Med ledning 0-2 i set gick man sedan ut till tredje för att döda matchen. Via ett mer kontrollerat spel gjorde Linde just det, något som gav seger via 0-3 i set.
”Ingen lätt match för tjejerna”
– Att vi tog hem det var viktigt och vi har haft problem här tidigare. Sen är det ingen lätt match för tjejerna, de förväntas bara komma hit och vinna, säger Isacsson.
De tre poängen var en bra uppladdning för den utmaning som väntar. På söndag ställs Linde emot tabelltvåan Hylte/Halmstad, en match som Isacsson nu vill ladda laget inför.
– Vi måste spela med hög press mot Hylte, det blir en match med mer energi. Kan vi snäppa upp det här till på söndag så blir det bra.
Grundserien går mot sitt slut och vinsten mot Sollentuna innebär att Linde endast har sju matcher kvar att spela. Samtidigt blir spelschemat allt tätare, något som Isacsson bara ser som positivt.
– När du har kommit så här långt in på säsongen så tror jag att spelarna bara tycker det är roligt att ha mycket matcher. Jag är övertygad om att de gillar det mer än att stå med mig på träningarna haha! Sen så behöver svensk volleyboll mer tävlingsmatcher.
Matchfakta Sollentuna-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (23-25, 22-25, 17-25)
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Hylte/Halmstad 0-3
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.