Lindesberg Volley plockade på lördagen säsongens andra trepoängare. Borta mot tabelljumbon RIG Falköping vann man i tre raka set, via siffrorna 14-25, 15-25 och 20-25. Segern gör att Linde nu skuggar Engelholm på fjärdeplatsen.
Det blev tre sköna poäng för Lindesberg Volley på lördagen. Laget studsade snabbt tillbaka efter förlusten senast mot Svedala och visade klassen i bortamötet med RIG Falköping. Klara 3-0 skrevs setsiffrorna till, utan att Linde varit i något egentligt underläge genom hela matchen.
– Vi spelade rätt bra hela matchen igenom. Vi tappade lite grann i tredje, men det var mest för att vi gjorde egna misstag. Jag tycker att vi ska vara väldigt nöjda med matchen, säger Freja Morén efter vinsten.
Centern och hennes lag öppnade mötet med RIG starkt. Linde gick tidigt ifrån till en betryggande ledning och vid det första setets andra brytpunkt var ställningen 16-10 för gästerna. Avståndet växte sedan alltmer och man tog hem setet med övertygande 25-14.
Även andra set förflöt i samma dominanta stil, där Linde gick upp till hela 16-6. RIG åt sig förvisso ikapp en aning, men utan att kunna hota Linde. Klart mer tätt blev det sedan i tredje. Där följdes lagen åt väldigt länge, innan Linde mot slutet ryckte ifrån och vann med 25-20.
Två poäng upp till fjärdeplatsen
Vinsten i tre raka set var en skön revansch för Linde, som i premiären tidigare i höst tappade poäng mot just RIG. Då menade man att attityden inte var den rätta, något man såg till att förbättra idag. Att man gled ifrån till en så pass dominant seger gjorde dessutom att Teemu Sarna kunde matcha samtliga sina spelare.
– Eftersom att vi har ett så tunnt lag är det bra att alla får stå på planen. Det är i såna här matcher man kan ge sig chansen att testa många och det gjorde vi, förklarar Freja nöjt och pekar ut det bästa i vinsten.
– Det är att vi spelar som ett lag, för det har vi fallerat lite på innan. Vi har jobbat hårt med det och det kändes bra idag.
Sett till tabellen kan Linde nu räkna in sin andra trepoängare för säsongen. Laget går därmed upp på 13 poäng, två bakom fyran Engelholm som har den sista GP-platsen. Skåningarna har spelat en match mer och Freja ser hoppfullt på tablläget.
– Ja, det här var en ganska viktig match för oss att ta. Vi har förlorat några matcher nu och vi får se hur det blir med Grand Prix. Men vi siktar så klart på en plats där.
Matchfakta RIG Falköping-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (14-15, 15-25, 20-25)
Publik: 50
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Hylte/Halmstad 1-3
Svedala-Engelholm 3-2
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.