Lindesberg Volley tog tre programenliga poäng borta mot RIG Falköping. Segern säkrades i tre raka set, via siffrorna 11-25, 18-25 och 18-25. Med för Linde på planen matchen igenom fanns den återvändande liberon Therese Granlund.
– Det var riktigt roligt och det känns som ett bra lag att komma in i, säger ”Tessan” själv efter comebacken.
Liberon var efter dryga nio månader tillbaka i Lindesberg Volleytröjan igen. Spelplanen var Frejahallen, där Linde ställdes mot tabelljumbon RIG Falköping. Som väntat tog gästerna från Bergslagen omedelbart tag om taktpinnen och laget gick ifrån till en säker ledning i första set.
Gapet växte alltmer och Linde vann slutligen med komfortabla 25-11. Samma visa upprepade sig sedan i andra set, där laget gick ifrån till 21-12. Mot slutskedet tappade Linde fart en aning, men man höll utan problem undan till 25-18. De sifforna upprepades sedan även i tredje set och därmed säkrade Linde vinsten med klara 3-0.
– Vi gjorde en bra match. Jag har ju inte varit med och spelat tidigare, men jag tycker att det kändes väldigt lugnt och metodiskt. Vi spelade väldigt strukturerat och bra, summerar Therese insatsen.
”Varje poäng är viktig nu”
De betryggande segersiffrorna innebar att Teemu Sarna valde att rotera i laget och lufta sina spelare. Trots det behöll tränaren sitt nya tillskott på planen matchen igenom. Någon smygstart var det med andra ord inte tal om för ”Tessan”.
– Det var pang på! Det är klart att jag kan bättre, men utifrån att jag gjort en halv träning kan jag inte klaga på resultatet. Jag är hyffsat nöjd. Men lite mer träning på det här så blir det ännu bättre ska du se!, skrattar liberon.
Vinsten över RIG ger Linde ordentligt häng uppåt i tabellen. Samtidigt föll Svedala i sin match, vilket innebär att det nu bara skiljer fyra poäng mellan lagen. Sju omgångar återstår att spela och ”Tessan” är hoppfull efter dagens resultat.
– Det var superviktigt för oss och det vore skönt om vi kunde klättra en placering. Varje poäng är viktig nu, både för poängstatistiken men även för självförtroendet. Jag vet att det varit lite svajigt och nu är det viktigt att vi känner att vi kan.
Matchfakta RIG Falköping-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (11-25, 18-25, 18-25)
Publik: 47
Övriga resultat från Elitserien:
Örebro Volley-Hylte/Halmstad 2-3
Gislaved-Svedala 3-1
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.