En efterlängtad syn på läktaren! I sommar kommer publiktaket att höjas till utomhusarrangemang Arkivfoto: Hasse Persson

Tre sporter ger sina tankar om publikfrågan

Från den första juni kommer nya restriktioner att gälla inom coronahanteringen. På förhand låter det som goda nyheter för sportkulturen, då publik kan komma att tillåtas under sommaren. För att få en bättre inblick inför den nya månaden, tog Lindenytt kontakt med tre stora lokala publiksporter, som ger sina synvinklar av de kommande restriktionerna.

Från den första juni tar nya restriktioner sin början. Bland dessa så kommer verksamheter som motionslopp, tivolinöjen och lägerverksamheter att öppnas upp i mindre skalor. Även sport- och idrottsevenemang fick ett positivt besked, då man även kommer att öka publiktaket inför sommaren. För utomhusarrangemang med anvisade sittplatser, kommer taket att höjas upp till 500 personer.

– Varje besked om lättare restriktioner och därmed varje steg mot ett ”normalt” läge, är såklart positivt, berättar LIF Lindesbergs klubbchef Ricky Nordahl.

LIF Lindesbergs Ricky Nordahl: ”Det kan snabbt svänga”
Handbollen i Lindesberg har oftast sin högsäsong under höst och vintern, då med Allsvenskan som spelas igång fram mot oktober. Trots detta är det ständig rörelse hos LIF Lindesberg, med arrangemang som sommarlovsläger.
I år har man dessutom uttagna spelare till Beach-EM (Morgan Eklund), samt till DU17-landslaget (Emilia Durnell & Hallin Aziz).

– Nu är inte sommaren någon högsäsong för oss i vanliga fall, med den här säsongen bakom oss så kan många ”ta igen” det man missat om det skulle lättar upp. Att förhoppningsvis kunna genomföra våra tänkta arrangemang från augusti när vi drar igång igen, är såklart något som man hoppas på. Samtidigt så får man inte vara naiv, det kan snabbt svänga. Vi får fortsätta att följa utvecklingen och anpassa oss, säger Ricky Nordahl.

Vanligtvis är sommaren ett ypperligt tillfälle för handbollsföreningarna, att anordna uppskattade utomhuscuper. I Lindesberg arrangerar man vanligtvis nyinstiftade Libo Cup i mars månad i Lindesberg Arena, något som med många andra ungdomssatsningar har ställts in under året.

– Denna tid har inneburit att många saker har blivit inställda. Framförallt på ungdomssidan som vi lägger en stor del av budgeten på, där vi inte har fått genomföra bland annat turneringar och matcher. Det är en årlig investering som inte gått att genomföra helt enkelt, säger Ricky.

Libo Cup var ett populärt inslag, men blev i mars inställd på grund av pandemin. Arkivfoto: Hasse Persson

– Pandemin har inneburit förändringar och snabba handlingar framförallt initialt. En stor handbroms lade grunden. Vi har haft lojala och stöttande partners ihop med stora insatser av Bergslagsstiftelsen, kommunen och Handbollsförbundet genom hela resan. Detta tillsammans med medlemmar som fortsatt har jobbat hårt med föreningsarbeten, som gått att genomföra har gjort att vi har kämpat oss igenom detta på ett bra sätt.

Som hos många privatpersoner, företag och föreningar, har även handbollen haft det tufft gällande ekonomin. Även det psykiska har haft det tufft i föreningen, där Ricky berättar att man kommer att ha mycket att hämta tillbaka.

– Det största tappet denna säsong är de naturliga mötesplatserna och att många kanske har tappat tillhörigheten och samhörigheten. Den är viktig att återskapa. Vi saknar att ses, det spelar ingen roll om det är på träningsplanen, i bussen, på läktaren eller kring ett arrangemang. Vi ser verkligen fram emot att få träffa alla våra LIF-are igen, säger Ricky.

IFK Lindesbergs Petter Carlsson: ”Det är matcherna som man tränar för”
Seriespelet hos seniorerna i IFK Lindesberg var tänkt att starta redan under april månad. Samtliga planerade matcher har blivit uppskjutna men med de nya kommande restriktionerna, kan det finnas möjligheter att seniorspelet går igång från och med juni.

– Vi ser positivt på detta besked och hoppas på sikt att alla åldrar får komma igång att spela matcher, samt att vi då även kan få tillåta publik på matcherna, säger IFK Lindesbergs ordförande Petter Carlsson.

I skrivandes stund är det enbart spelare födda 2002 och senare som får spela matcher, något som Petter meddelar måste ske på ett coronaanpassat sätt när det gäller resor. Däremot är längtan stor att även seniorerna ska få sätta igång med sitt seriespel.

– Det finns såklart en stor längtan bland spelarna att få spela matcher igen, så det ska bli väldigt roligt. Jag är däremot tveksam till att det går att få ihop seriespelet då tiden håller på att rinna ut, berättar Petter.

– Matcher för seniorer måste sättas igång innan den sista maj, för att hela serien ska kunna genomföras. Annars blir det en enkelrondig serie i höst om smittläget skulle tillåta det.

IFK hoppas att säsongen ska få spelas igång Foto: Hasse Persson

Även för IFK Lindesberg har pandemin ställt till mycket i föreningen. Förutom stora luckor i ekonomin, handlar det även om det psykiska då de kommande matcherna ständigt ställs in.

– Precis som hos alla andra föreningar och privatpersoner så är även vi hårt drabbade av pandemin. Dels psykiskt då det är matcherna man tränar för och de har inte varit tillåtna förrän nu, berättar Petter.

Även på ekonomin har pandemin slagit hårt mot fotbollsföreningen, som har höga belopp i uteblivna intäkter.

– Rent ekonomiskt så är det framförallt begränsningar i aktivitetsstödet, samt utebliven försäljning som stör. För oss är det även uteblivna hyresintäkter så de lag som bokat träningsläger, inte har kunnat besöka oss sedan pandemin slog till. Troligen handla det om sexsiffriga belopp i uteblivna intäkter, vilket har gjort att vi har tvingats till stora restriktioner och om omkastningar i vår årsbudget för 2021, meddelar Petter.

– Vi längtar till att detta får ett slut så att vi kan börja verka normalt igen!

Fornaboda Travbanas Robin Thörn: ”Det är lite blandade känslor”
Av de tolv planerade tävlingsdagarna på Fornaboda under året, är två av dessa redan färdigkörda. ”Sveriges grönaste travbana” är känd runt om i hela landet för sin myshetsfaktor på publikplats, vilket såklart gör längtan för publik stor. Både hos publiken, men även hos travbanan.

– Klart att det är positivt om vi får välkomna publik till ”Sveriges grönaste travbana”. Samtidigt som en personlig reflektion så känner jag till fler som är sjuka i Covid-19 idag, än någon annan gång under det senaste året. Så det är lite blandade känslor och vi får givetvis se till att genomföra ett så säkert arrangemang som är möjligt, om vi får öppna för publik, säger Fornabodas sportchef Robin Thörn.

Trots att det verkar ljusna när det gäller insläpp av publik, väljer Fornaboda att hålla en låg profil fram till den första juni.

– Vi måste ju vänta till den första juni innan vi vet om det som har kommunicerats kommer att gälla, för antalet i publik. När det gäller restaurangen så finns det i dagsläget inga dedikerade platser. Hela frågan när det gäller publik och restauranggäster är såklart något som styrelsen utvärderar, säger Robin som låter laddad om tanken att Fornaboda kan få uppleva publik i sommar.

– Det skulle förstås bli roligare för både aktiva, funktionärer och traventusiaster!

– Det skulle även vara viktigt för våra samarbetspartners att publiken får återvända. Det ska bli intressant att se vilken efterfrågan det kommer att bli. Å ena sidan finns det nog en oro innan vaccinationerna är klara, men å andra sidan är det förstås många som längtar till att se trav på plats igen, berättar Robin.

Tävlingarna körs, men publiken är mycket efterlängtad på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård

Då en stor del av landets travtränare är stora arbetsgivare till exempelvis flertalet hästskötare och hovslagare, så ses travet som en arbetsplats och har därför fått tävla runt om i landet. Publikens frånvaro har däremot märkts av inom travsporten, där travbanornas ekonomi är den del som har tagit den största smällen.

– Det är klart att det ekonomiskt inte har varit bra för Fornaboda att inte kunna välkomna publik. Speciellt med tanke på hur fint vädret var under fjolårets tävlingssäsong. Det krävs nästan samma antal funktionärer att genomföra tävlingarna utan publik, så de missade intäkterna märks förstås, meddelar Robin.

– I övrigt är vi på Fornaboda taggade och jag tycker att vi har fått ihop en riktigt bra tävlingskalender.

Publicerad 19 maj 2021 klockan 14:30

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Räddningstjänsten släcker seglivad majbrasa

Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.

18 maj 2025 klockan 13:57 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Vindkraftverken i Munkhyttan, sett från Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Öppet brev till Lindesbergs kommun: ”Var ligger MILJÖEFFEKTEN???”

INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.

18 maj 2025 klockan 13:43 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Systemfelen i Lindesberg kvarstår – oavsett politisk turbulens

INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska...

FotoFredag: Fåglar högt & lågt

I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit...

Vill utrota HPV-relaterad cancer – men för få vaccinerar sig

I en satsning för att utrota livmoderhalscancer finns ett vaccinationserbjudande till ...

Monika Klockars, vice ordförande Socialnämnden. Foto: Moderaterna

Sanningen bakom!

INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.

15 maj 2025 klockan 15:31 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra

Får jag ta med hunden? En hundguide för Lindesberg


Ramträffen 2024 lockade 115 mountainbike-entusiaster till Ramsberg. Foto: Privat

Efter fjolårets fullträff – nu samlas MTB-cyklisterna i trollskogen igen

Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.

14 maj 2025 klockan 16:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Två dygn av politiskt kaos – detta har hänt
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

bildspel Bränna däck under kontrollerade former blev en omedelbar succé: ”Jättekul”

I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.

12 maj 2025 klockan 15:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The ...

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala ...

Ansvar måste utkrävas – Socialnämnden bör inte beviljas ansvarsfrihet

INSÄNDARE/DEBATT: Den 12 maj ska kommunfullmäktige fatta beslut om ansvarsfrihet f...

Vårmönstringen 2025 i Lindesberg bjöd sedvanligt på en rejäl bredd vad gäller personbilar och motorcyklar. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2025 i bilder

Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade bilar och motorcyklar från olika tidsepoker uppradade så långt ögat kunde nå. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

10 maj 2025 klockan 15:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar ...

FotoFredag: Kindla

Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt - men jag hann med att besöka ett av Örebro lä...

Lokal Vindbruksplan i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen...

Tomas, Lillemor och Pär-Ove, vi behöver svar – inte era känslor

REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas...

Nyhet på Vårmönstringen blir en riktig rökare: ”De modiga kommer till oss”

På lördag 10 maj är det dags för 2025 års upplaga av den omå...

Moderaternas svar till Storåupproret: ”Besviken och oroad”

INSÄNDARE/DEBATT: Jag börjar med att säga att jag blir både besviken och oroad. ...

Foto: Fredrik Norman

Man död i svåra olyckan på R50

Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.

8 maj 2025 klockan 08:52 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln ...
7 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Personbil och lastbil i frontalkrock: ”Allvarligt skadeläge”
UPPDATERAD. En person har skadats allvarligt i en svår trafikolycka, en frontalkrock mellan personbil och lastbil, på riksväg 50 utanför ...
7 maj 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

extra

Trapetstak - ett mångsidigt och hållbart val för ditt byggprojekt


Tomas fascination för ödehus – släpper fjärde boken i serien
Författaren Tomas Molin håller tempot uppe och släpper för fjärde året i rad en ny bok om fascinerande ödehus. I den nya boken får vi bland ...
7 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-07

2025-05-06

2025-05-05

2025-05-05

2025-05-05

2025-05-02

2025-05-02

2025-05-02

2025-05-01

2025-04-30

2025-04-30

2025-04-29

2025-04-29

2025-04-28

2025-05-18 20:26