För andra matchen i följd gick Lindlöven mållösa av isen. Mot Kristianstad hamnade laget i underläge efter bara 33 sekunder, en smäll som Löven aldrig hämtade sig ifrån. Skånelaget gick ifrån till 0-4 och Löven avslutar veckan med tre förluster.
Det small direkt när Kristianstad kom till Lindehov på söndagen. Bara 33 sekunder hann passera innan Lindlöven åkte på en kontring och 0-1 satt mellan benen på Charlie Torstensson. En riktig kalldusch och blytung start för Löven, som så sent som i fredags förlorat med 0-5 mot Troja/Ljungby och nu skulle ta revansch.
Men istället för revanschjakt blev det en desperat kamp för att hålla tätt i matchupptakten. Löven halkade snett per omgående och de inledande minuterna var riktigt oroliga. Charlie Torstensson försökte att skrika igång sitt lag, men ett vilset Lindlöven hittade inte rätt och räddades av målvakten. Skotten ven kring hemmamålet och Kristianstad hade bud på både två och tre mål till.
– Vi visste att Kristianstad har både äldst och tyngst trupp i hela serien och att det kunde bli jobbigt om vi fastnade i egen zon. Tyvärr gjorde vi det första tio minuterna, kommenterar Lindlöventränaren Jussi Salo.
Allra svårast hade Bergslagsgänget att hänga med i det höga tempot som skåningarna drev upp. Spelavbrotten var få och perioden rasade på i ett enormt tempo, även om Löven mot slutet lyckades flytta fram trupperna. I slutsekunderna hade hemmalaget två fina kvitteringschanser, men varken en fri Anton Tano eller backskjutande Henrik Warman fick hål på Joel Gistedt.
Kristianstadsmålvakten skulle få det ännu lugnare i mittperioden, även om Lindlöven öppnade piggt. Laget hade en puck som lade sig precis vid Gistedts stolpe, men domaren uppfattade inte situationen och blåste av för blockering. Ganska snart skulle Kristianstad ta över och ett misslyckat uppspel av nyförvärvet Andrej Vadovic ledde fram till 0-2. När sedan Felix Scharnke satt utvisad för hemmalaget kom trean på en styrning.
”Motståndaren var defensivt riktigt bra”
Uppförsbacken var med andra ord total inför tredje. Lindlöven samlade ändå energi och Jussi Salo berättar att laget beslutade sig för att inte vika ner sig. Det lyckades även Löven med, för under de första minuterna agerade laget piggt och chanser för en reducering fanns även. Istället skulle dock 0-4 komma för Kristianstad och det blev även slutsiffrorna.
– Ingen bra match från oss. Man kunde se att det var tredje matchen på fem dagar, vi kanske var lite trötta, summerar Jussi Salo.
Den tuffa spelveckan blev ingen rolig historia för Lindlöven. Laget gick poänglösa mot i tur och ordning Vimmerby, Troja/Ljungby och Kristianstad. Under de två avslutande matcherna hemma i Lindehov blev det dessutom klara förluster.
0-5 mot Troja följdes på söndagen upp av 0-4 mot Kristianstad. Det innebär att Löven inte gjort mål på två raka matcher, ett dystert facit som man från tränarhåll inte vill förklara bort.
– Motståndaren var defensivt riktigt bra idag. Vi hade i stort sett ingenting, en-två målchanser och inget mer, konstaterar Salo och utvecklar.
– Som jag sa efter Trojamatchen i fredags betalar vi lite läropengar just nu. Vi är inte vana med ett så pass högt speltempo som det var idag och vi är inte vana vid tätt matchande heller. Det här var tredje matchen på fem dagar och vi har ett ungt lag.
Matchfakta Lindlöven-Kristianstad:
Resultat: 0-4 (0-1, 0-2, 0-1)
Publik: 350
Skott: 20-35
Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Vimmerby-Kallinge/Ronneby 3-2 e.förl.
Skövde-Mariestad 2-1
Kumla-Nybro 0-3
Troja/Ljungby-Borlänge 5-1
Tabellen från Swehockey:

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.