Lindlöven besegrade gästande Borlänge på onsdagskvällen med segersiffrorna 3-2. Löven tog därmed tredje raka segern efter en svag säsongsinledning med många skador i truppen.- Hela laget gör en mycket bra kämpainsats i 60 minuter så det är fantastiskt skönt att kunna ta tre poäng, säger assisterande tränaren Tomas Östlund.
Onsdagseftermiddagen började inte på bästa sätt för Lindlöven då tränaren Staffan Tholson däckades av förkylning och feber och inte kunde medverka på matchen. Tomas Östlund skötte därför matchningen på egen hand mot Borlänge.
– Jag tycker vi inleder matchen på ett bra sätt och vi gör 1-0 men vi får inte behålla ledningen länge då vi går bort oss och Borlänge kan göra 1-1, förklarar Tomas Östlund
– Tyvärr så drar vi sedan på oss en utvisning och Borlänge kan göra 1-2 i numerärt överläge genom Dick Ahlström. Jag tycker sedan att vi visar en enorm moral då vi i bytet efter gör 2-2, säger Östlund.
I den andra perioden blir Lindlöven tillbakapressade av Borlänge men Alexander Sahlin storspelar i Lövenmålet. När pressen är som värst kommer Joakim Olsson Fromell i en kontring och med ett mäktigt slagskott gör han det matchavgörande 3-2 målet.
I den tredje perioden spelar Lindlöven bra och lyckas hålla bort Borlänge som inte skapar särskilt många vassa chanser.
I Lindlöven skall hela laget ha beröm för en stark kollektiv insats. Extra plus ges till redan nämnde målvakten Alexander Sahlin, backen David Berg som gjorde comeback efter hjärnskakning samt Jesper Persson, Joakim och Daniel Olsson Fromell.
För Lindlöven väntar nu Tierp på bortaplan på söndag i en match där Löven har en gruvlig revansch att utkräva.
Matchfakta:
Resultat: 3 – 2 (2-2, 1-0, 0-0)
Utvisningar: Lindlöven 10 min, Borlänge 6 min.
Skott: 18 – 51 (8-18, 2-19,8-14)
Publik: 286
1:a perioden
19:41 2-2 (EQ) LIN 14. Andersson, Ludwig. Ass 7. Ekengren, Jesper, 39. Olsson Fromell, Daniel
18:28 1-2 (PP1) BOR 31. Ahlström, Dick. Ass 22. Hellgren, Alexander.
08:47 1-1 (EQ) BOR 17. Pers, Erik. Ass 34. Mårtensson, Filip, 15. Bergenström, Henrik.
03:15 1-0 (EQ) LIN 26. Kovalonok, Alexander. Ass 70. Persson, Jesper, 15. Berg, David.
2:a perioden
26:45 3-2 (EQ) LIN 93. Olsson Fromell, Joakim. Ass 7. Ekengren, Jesper, 14. Andersson, Ludwig.
3:e perioden
Mållös.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.