Lindlöven besegrade gästande Borlänge på onsdagskvällen med segersiffrorna 3-2. Löven tog därmed tredje raka segern efter en svag säsongsinledning med många skador i truppen.- Hela laget gör en mycket bra kämpainsats i 60 minuter så det är fantastiskt skönt att kunna ta tre poäng, säger assisterande tränaren Tomas Östlund.
Onsdagseftermiddagen började inte på bästa sätt för Lindlöven då tränaren Staffan Tholson däckades av förkylning och feber och inte kunde medverka på matchen. Tomas Östlund skötte därför matchningen på egen hand mot Borlänge.
– Jag tycker vi inleder matchen på ett bra sätt och vi gör 1-0 men vi får inte behålla ledningen länge då vi går bort oss och Borlänge kan göra 1-1, förklarar Tomas Östlund
– Tyvärr så drar vi sedan på oss en utvisning och Borlänge kan göra 1-2 i numerärt överläge genom Dick Ahlström. Jag tycker sedan att vi visar en enorm moral då vi i bytet efter gör 2-2, säger Östlund.
I den andra perioden blir Lindlöven tillbakapressade av Borlänge men Alexander Sahlin storspelar i Lövenmålet. När pressen är som värst kommer Joakim Olsson Fromell i en kontring och med ett mäktigt slagskott gör han det matchavgörande 3-2 målet.
I den tredje perioden spelar Lindlöven bra och lyckas hålla bort Borlänge som inte skapar särskilt många vassa chanser.
I Lindlöven skall hela laget ha beröm för en stark kollektiv insats. Extra plus ges till redan nämnde målvakten Alexander Sahlin, backen David Berg som gjorde comeback efter hjärnskakning samt Jesper Persson, Joakim och Daniel Olsson Fromell.
För Lindlöven väntar nu Tierp på bortaplan på söndag i en match där Löven har en gruvlig revansch att utkräva.
Matchfakta:
Resultat: 3 – 2 (2-2, 1-0, 0-0)
Utvisningar: Lindlöven 10 min, Borlänge 6 min.
Skott: 18 – 51 (8-18, 2-19,8-14)
Publik: 286
1:a perioden
19:41 2-2 (EQ) LIN 14. Andersson, Ludwig. Ass 7. Ekengren, Jesper, 39. Olsson Fromell, Daniel
18:28 1-2 (PP1) BOR 31. Ahlström, Dick. Ass 22. Hellgren, Alexander.
08:47 1-1 (EQ) BOR 17. Pers, Erik. Ass 34. Mårtensson, Filip, 15. Bergenström, Henrik.
03:15 1-0 (EQ) LIN 26. Kovalonok, Alexander. Ass 70. Persson, Jesper, 15. Berg, David.
2:a perioden
26:45 3-2 (EQ) LIN 93. Olsson Fromell, Joakim. Ass 7. Ekengren, Jesper, 14. Andersson, Ludwig.
3:e perioden
Mållös.
På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin så spelas en match inom Svenska Futsalligan, den högsta ligan inom futsal, i Lindesberg. Samtidigt är det även stort för IFK Lindesberg som även föreningen gör debut inom en högsta liga.
– Det är ju det här som man vill uppnå oavsett vilken sport som man utövar, säger Martin Eriksson.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.