Borta mot Forshaga tog Lindlöven på onsdagen sin tredje raka seger. Med sitt 2-4 tidigt i den tredje perioden fastställde Alexander Kovalonok slutresultatet, något som gav laget tre nya poäng. Poäng som gör att Lindlöven nu tar klivet förbi IFK Arboga och är ny tabellåtta.
– Det är självklart riktigt skönt att vinna. Det känns alltid så mycket bättre då, summerar Daniel Eriksson den fina onsdagskvällen.
Kvällen fick även bästa tänkbara start för tränarens Lindlöven. Bortamötet med nästjumbon Forshaga var bara två minuter gammal när Christian Hägg i numerärt underläge gav laget ledningen. Hemmalagets svar lät dock inte vänta på sig och bara minuten senare satt 1-1 bakom Henrik Hjerpe.
Spelmässigt hade Lindlöven dessutom vissa problem i matchupptakten. Laget stod för alltför många pucktapp, fick inte matchen dit de ville och spelet var överlag hafsigt. Men trots det hade man ledningen, efter att Christian Hägg gjort 1-2 strax efter kvitteringen.
Den ställningen stod sig sedan perioden ut och Lindlöven gick in till mittenakten i ledning. Där var det dock Forshaga som fick styra spelet, mycket på grund av de många utvisningar som Lindlöven drog på sig. Med 14.26 på klockan kom till slut kvitteringen i powerplay. Men precis som i perioden innan svarade Lindlöven omgående, då Niklas Nooni två minuter därpå skickade in 2-3.
– Jag ser det väl som ett tecken på att vi är på rätt väg och att vi förstår vad som krävs för att vinna matcher i den här serien. Det har tagit ganska lång tid, men nu jobbar vi mycket hårdare som ett lag, berömmer Eriksson de snabba replikerna.
Ny tabellåtta inför sista omgången
I slutperioden dröjde det sedan bara nitton sekunder innan Alexander Kovalonok utökade ledningen. Därefter kunde Lindlöven kontrollera den återstående tiden, mycket tack vare det stabila försvarsspel man visade upp. Det slutade även med en 2-4-seger och Eriksson är nöjd med sättet man hanterade matchen.
– Forshaga är ett svårt lag. Det känns inte som att de har någon plan och riktig struktur. De gör samma sak hela tiden, matchen igenom och det blir ett ganska hafsigt spel.
Segern var Lindlövens tredje i rad, en svit man inte nått upp i tidigare på säsongen. Nu siktar man på att bygga vidare på den fina formen.
– Det handlar om att träna bra. Sen också att inte glömma bort vad det är som tagit oss till tre raka segrar. Vi måste hela tiden påminna oss själva om vad som krävs, förklarar Eriksson.
Ytterligare ett glädjeämne för tränaren är lagets nya tabellplacering. Då IFK Arboga föll i sin match gör segern mot Forshaga att Lindlöven nu tar klivet förbi. Laget är därmed ny tabellåtta inför nästa veckas slutomgång som Eriksson nu tar sikte på.
– Det är bra och just nu har vi tjänat mycket på den här segern. Men det är fortfarande en omgång kvar att spela och allt kan hända.
Matchfakta Forshaga-Lindlöven:
Resultat: 2-4 (1-2, 1-1, 0-1)
Publik: 161
Skott: 42-29
Mål Lindlöven: 0-1 Christian Hägg (Z Ilestedt), 1-2 Christian Hägg (Gunnarsson, J Olsson Fromell), 2-3 Niklas Nooni (Persson, Säfström), 2-4 Alexander Kovalonok (Hägg, J Olsson Fromell)
Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Mariestad-Tranås 1-2
IFK Arboga-Borlänge 3-4
Vimmerby HC-Västerviks IK 2-3 sd
Grästorp-Skövde IK 2-1
Tabellen från SweHockey:

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.